Yükleniyor...

Rus Yetkiliden “Kripto Paraların Kullanımını Tamamen Yasaklamak Çok Zor” İtirafı

Rusya Devlet Duması'na bağlı Mali Hizmetler Komitesi Başkanı Anatoly Aksakov, olası bir Bitcoin (BTC) yasağına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Rus Yetkiliden 22Kripto Paralar Engellenemez22 İtirafı

Rusya Devlet Duması’na bağlı Mali Hizmetler Komitesi Başkanı Anatoly Aksakov, olası bir Bitcoin (BTC) yasağına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Aksakov, Bitcoin ve diğer kripto paraları tam anlamıyla yasaklamanın çok zor olduğunu belirtti.

Kripto Paraların Kullanımının Yasaklanması

Rusya Merkez Bankası, geçtiğimiz günlerde kripto paraların kullanımını yasaklama konusunda adım atmıştı. Henüz konuyla ilgili somut bir adım gelmemiş olsa da Rusya’nın kripto paraları yasaklaması söz konusu olabilir.

Bununla birlikte Mali Hizmetler Komitesi Başkanı Anatoly Aksakov kripto paraların kullanımını yasaklamanını pratikte çok zor olduğunu düşünüyor. Aksakov’a göre bunun başlıca nedenlerinden biri ülkede kripto paralar için hala resmi bir tanımın olmaması:

“Rusya’da para ikamesi yasaklanmış durumda. Ama kripto paralar para ikamesi olarak tanımlanmıyorlar. Ülkedeki tek para birimi ruble olarak gözükse de farklı itibari paralar da kullanılıyor. Bu sorunların çözülebilmesi için öncelikle yasal bir tanım yapmak gerekiyor. Kripto paralar para ikamesi mi yoksa dijital para olarak mı değerlendirilecekler?”

Haber ajansı TASS’ın aktardığı bilgilere göre Aksakov ayrıca insanların kafasında kripto paralarla ilgili soru işaretlerinin bulunduğunu düşünüyor. Aksakov’un açıklamalarına bakılırsa, bu soru işaretleri yüzünden yasal boyutta bazı aksamalar oluyor ve kripto para mevzusuna bir türlü açıklık getirilemiyor:

“Dijital finans varlıklarıyla ilgili hazırlanan yasa tasarısında bu kripto paraların yasaklanması öneriliyordu. Rusya’daki kripto para kullanıcılarına bazı sorumluluklar yüklemeyi öneren bazı tasarılar da hazırlandı. Bu tasarılar hala tartışılıyor olsa da yetkililerin kafalarında bazı soru işaretleri var. Belki bu tasarıların hala yasalaşmamış olmalarının sebebi budur.”


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x