Yükleniyor...

Rusya Başbakanı Dmitri Medvedev Kripto Paralar Hakkında Konuştu

TASS gazetesinin haberine göre, Rusya Başbakanı Dmitri Medvedev, Gaidar Uluslararası Bilimsel Forumu'nda yaptığı konuşmada kripto para piyasasına değindi.

Rusya Başbakanı Dmitri Medvedev

TASS gazetesinin haberine göre, Rusya Başbakanı Dmitri Medvedev, Gaidar Uluslararası Bilimsel Forumu’nda yaptığı konuşmada kripto para piyasasına değindi. Medvedev, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin durumunu dikkatle izlemenin önemini vurgulayarak, yüksek volatiliteli olmalarının endişe verici olduğunu söyledi.

Medvedev, kripto paraların arkasındaki teknolojinin büyük faydalarının olduğunu ve bir kenara atılmaması gerektiğini belirterek önemini vurguladı. Başbakan ve eski Cumhurbaşkanı, 2018’de piyasada görülen yüksek volatiliteden bahsetti:

Fakat bu, elbette, onları [kripto para birimleri] bir kenara atmak için bir neden değildir. Burada […] herhangi bir ekonomik kurumda olduğu gibi, herhangi bir sosyal olguda olduğu gibi hem açık hem de karanlık taraflar bulunuyor. Ve olanları yakından izlemeliyiz.

Medvedev, ticaret korumacılığını, sosyal eşitsizlikleri ve küresel dijital dönüşümün hızını ve kapsamını tartışmaya devam ederek kripto para piyasasının durumunun bu küresel zorluklar arasında kaldığına da değindi.

Rusya Kriptoya Yatırım Yapıyor İddiası

Medvedev’in açıklamaları, Rusya’nın Bitcoin’e büyük yatırım yaptığı söylentilerinin hemen ardından geldi. Rusya’nın 10 milyar dolarlık Bitcoin alacağı öne sürüldü. İddia, bir Rus ekonomist tarafından atılan bir tweet’den kaynaklandı ve gündeme bomba gibi düştü.

Rusya Devlet Başkanlığı Ulusal Ekonomi ve Kamu Yönetimi Akademisi ekonomisti Vladislav Ginko, geçtiğimiz günlerde Rusya’nın Bitcoin’i yaptırımlara karşı korunmak için kullanabileceğine inandığını söyledi. Ginko, bu fikrinin muhtemelen Bitcoin veya belki de fiyatını arttırma çabası olarak kripto medya kuruluşları tarafından müjde olarak kabul edileceğini belirtti. Bunun dışında Rusya’nın bir noktada kripto paraları kullanması mümkün olsa da bunu destekleyecek resmi bir hükümet açıklaması bulunmuyor.

Rusya şu anda kripto para birimlerinin düzenlemeye odaklamış durumda ve TASS’a göre bunun için bir tasarı hazırlandı. Devlet Duması (Rusya Parlamentosu’nun alt meclisi), dijital varlık alım satımı ve yönetiminin diğer yönleri arasında ICO’ları ve kripto para birimi kitlesel fonlamasını düzenlemek için bir Ocak/Şubat ayında tasarıyı görüşecek.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner