Yükleniyor...

Rusya, Bitcoin (BTC) ve Kripto Paraları Yasaklamaktan Vazgeçti

Rus Hükümeti, ülkede Bitcoin kullanımını cezalandırmak için oluşturulan yasa tasarısını rafa kaldırdı.

Rusya Bitcoin BTC ve Kripto Paraları Yasaklamaktan Vazgeçti

Rus Hükümeti, ülkede Bitcoin kullanımını cezalandırmak için oluşturulan yasa tasarısını rafa kaldırdı. Dijital Finans Varlık Tasarısı’ndan, Bitcoin ile ilgili idari ve cezai sorumluluklar çıkarıldı.

Rus medyasında çıkan haberlere göre, Dijital Finansal Varlıklar Yasası (DFA) 21 Temmuz’da Rusya parlamentosuna ikinci kez sunulacak. Parlamentonun finansal piyasalar komitesi başkanı Anatoly Aksakov, “bu yasa tasarısında sorumluluk olmayacak” dedi.

Bitcoin (BTC) Kullanıcılarına Para Cezası ve Hapis Cezası

Anatoly Aksakov, Dijital Finansal Varlıklar Yasası’nda (DFA) hiçbir yükümlülük olmayacağını söyledi. Ayrıca, Bitcoin yatırımcılarını para cezası ve hapis cezası ile cezalandırma fikrinin şimdilik bir kenara bırakıldığını belirtti. “Her şeyi kaldırdılar, sadece dijital para düzenlemesinin başka bir yasada belirleneceğine dair bir duyum var” diye ekledi. Tasarının önceki sürümü, Bitcoin’i nakit olarak satın alan kişiler için para cezası veya yedi yıla kadar hapis cezası öneriyordu. Ayrıca tasarıya göre, Rus Merkez Bankası’nın onayı olmadan, iki milyon rubleye veya yaklaşık 28.000 dolara kadar kripto para ihraç eden veya işleten şirketler cezalandırılacaktı.

Önerilen Yasa Ocak 2021’e Yürürlüğe Girecek

Tasarının ilk versiyonuna göre, şirketler, kural ihlali yapmaları durumunda, bir milyon ruble (13.900 dolar), bireyler, kural ihlali yapmaları durumunda en az 200.000 ruble (2.800 dolar) ceza ödemek zorunda kalacaklardı. Aksakov, gözden geçirilmiş yasa tasarısının mevcut haliyle, dijital finansal varlıkların tanımını içeren konuları ele aldığını ve diğer hususların yanı sıra blockchain operasyonları için gereklilikler belirlediğini açıkladı. Aksakov’a göre, önerilen yasa 1 Ocak 2021’de yürürlüğe girecek.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner