Yükleniyor...

Rusya Çok Ağır Düzenlemelere Gidiyor: Kripto Para Kullananlara ve Ticaretini Yapanlara Hapis Cezası Geliyor!

Rus hükümeti, dijital para birimlerini kontrol eden yeni yasalar önererek kripto paraların kullanımını suç haline getiriyor.

Rusya Çok Ağır Düzenlemelere Gidiyor Kripto Para Kullananlara Ve Ticaretini Yapanlara Hapis Cezası Geliyor

Rus hükümeti, dijital para birimlerini kontrol eden yeni yasalar önererek kripto paraların kullanımını suç haline getiriyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Rusya Ekonomi ve Kalkınma Bakanlığı, dijital finansal varlıklar için güncellenmiş bir taslak da dahil olmak üzere parlamentoya bir tasarı sundu. Önerilen yasalar öncelikle kripto işlemlerinde yer alan kuralların ihlali nedeniyle idari ve cezai sorumluluğa değinmektedir. Her ne kadar Rusya’daki dijital para birimlerinin kategorizasyonu bulunsa da, birçok kurum bunları mülkiyet olarak gördüğü için doğru olarak tanımlanmamıştır. Milletvekilleri tarafından yapılan son teklif, kriptoyu mülk olarak açıklığa kavuşturdu ve ülke içinde ihraç ve tirajlarının tamamen yasaklanmasını önerdi.

Önerilen Yasa İle Kripto Kullanımı Suç Sayılıyor

Yasa kabul edilirse, herhangi bir kişi veya kuruluşun dijital para birimlerinde herhangi bir işlem yapması yasaklanacak. Bu, mallar veya hizmetler için kripto para birimlerinde yapılan ödemeleri veya dijital para birimlerini değiştirmeyi içerir. Değişiklikler ayrıca herhangi bir kişiye 50.000 ruble ile 500.000 ruble arasında para cezasını içerirken, kripto para birimlerinde yasadışı dolaşımı organize etmek veya dijital varlıkların yaygınlaşmasına olanak sağladığı için kripto para borsalarına 2 milyon ruble para cezasını içeriyor.

Ve ödeme normlarını ihlal etmekten, bireylere 20.000 ruble ile 200.000 ruble arasında para cezası verilecek ve tüzel kişiler için bu ceza 100.000 ruble ile 1 milyon ruble arasında olacak. Bu ağır para cezalarıyla birlikte Rus yetkililer, ilgili kripto miktarına bağlı olarak ilgili tarafları 7 yıla kadar hapis cezasına çarptırabilirler.

Rusya Kripto ekonomi ve Blockchain Birliği (RACIB) başkanı Yuri Pripachkin, yasanın kabul edilmesi durumunda kripto paraların Rusya’da tamamen yasaklanacağını söylüyor.

“Ülkelerin Kendi Kripto Para Birimleri Olamaz!”

Daha önce de belirtildiği gibi, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkelerin kendi kripto para birimlerini düzenlemelerinin pratik olmadığını söyledi. Rusya Devlet Başkanı, kripto para birimlerinin sınırların ötesinde çalıştığını belirtti, bu nedenle herhangi bir ülkenin kendi kripto para birimine sahip olmasının mümkün olmadığını söyledi. Daha öncede, Rusya merkez bankası ülkede kripto kullanımını yasaklayan herhangi bir yasayı destekleyeceğini söylemişti.