Yükleniyor...

Rusya, Kripto Paraların Ödeme Yöntemi Olarak Kullanılmasını Yasaklamayı Düşünüyor!

İddiaya göre Rusya, kripto paraların ürün ve hizmetlerin ödenmesinde kullanımına yasak getirmeye hazırlanıyor.

Rusya Kripto Paralar

İddiaya göre Rusya, kripto paraların ürün ve hizmetlerin ödenmesinde kullanımına yasak getirmeye hazırlanıyor.

Mevcut durumda e-ticaret için kullanılabilirken, kripto paralar programcılar, tasarımcılar ve metin yazarları dahil serbest çalışan çoğu Rus maaşını Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) olarak almayı kabul ediyor.

Alpari Bilgi ve Analitik Merkezi’nde analist olarak görev yapan Antonov, kripto paraların resmi olarak izin verilmese de bilgisayar, ev aletleri, bilet, daire kiralama ve otel rezervasyonu gibi birçok hizmet ve ürün satın alırken kullanıldığını belirtti. Kaynakların iddiasına göre Rus yasa düzenleyicileri, kripto paraların ödeme yöntemi olarak kullanılmasını önlemenin gerekli olduğunu düşünüyor.

Konuyla ilgili olarak yorum yapan Rusya Maliye Bakanlığı bankacılık düzenleme departmanı başkanı Alexey Yakovlev, ”Kripto paraların ödeme yöntemi olarak kullanılması için bir sebep göremiyoruz.” dedi.

Merkez bankasının basın departmanı, yasa tasarısını resmi olarak doğrulamadı ancak özel kripto para birimlerinin yasal para ile bir tutulamayacağını ve yasal bir ödeme yöntemi olarak kabul edilemeyeceğini belirtti:

“Kripto paraların ödeme yöntemi olarak kullanımını yasaklama yönünde bir adım atılırsa, desteklemeye uygun buluruz.”

Kripto Para ile Ödeme Yapana Hapis Cezası

Kaynaklar, Rusya’daki kripto para topluluğunun olası bir kısıtlamaya karşı hazırlandığı belirtilirken, iddiaya göre cezai yaptırımların arasında 5 yıldan 8 yıla kadar hapis cezasının yer alması planlanıyor.

Sektörün önde gelen bazı temsilcileri, yasanın uygulanmasının zorluğundan dolayı yalnızca göstermelik davalar ile sınırlı kalacağını düşünüyor. Rusya Devlet Başkanlığı Milli Ekonomi ve Devlet Yönetimi Akademisi (RANEPA) iktisadi kalkınma ve iş birliği örgütü başkanı Antonina Levashenko, yasanın gri piyasaya yol açabileceğini belirtti.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x