Yükleniyor...

Rusya Merkez Bankası Dijital Para Projesini Açıkladı

Başta Çin olmak üzere birçok merkez bankası kendi dijital para birimini çıkarmak için çalışmalarda bulunuyor.

rusya merkez bankasi dijital para

Başta Çin olmak üzere birçok merkez bankası kendi dijital para birimini çıkarmak için çalışmalarda bulunuyor. Ancak görünen o ki bu adımı ilk atan Çin, diğer ülkelere göre dijital yuanı daha erken zamanlarda çıkaracak. Rusya Merkez Bankası’da, para birimlerinin dijital versiyonunu test etme planlarını açıkladı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, çevrimiçi olarak verdiği konferansta, 2021 yılı sona ermeden, kendi dijital paralarının test aşamasının tamamlanacağını belirtti.

“Öncelikle istişare raporunu toplayacağız ve sonrasında tekrar bu rapor üzerinde tartışacağız. Dijital rubleyi piyasaya sürmenin fizibilitesine karar verilirse, tam teşekküllü bir konsept hazırlayacağız.”

Yaptığı açıklamada herseyini nasıl çalıştığını anlamak için sınırlı sayıda pilot kullanıcı üzerinde denemelerin olması gerektiğini belirten Nabiullina, böyle bir uygulamanın önümüzdeki yılın sonunda tamamlanabileceğini belirtti.

Rusya Merkez Bankası Başkanı ayrıca dijital rublenin amaçlının kağıt paranın yerini almak olmadığını konuşmasında vurguladı.

“Biz bu projeyi, bir tür paranın devşirmesi olarak görmüyoruz. Bizim için şu anda var olan nakit ve gayri nakdi ile birlikte üçüncü para biçimi olacak.”

Oluşturması planlanan dijital rublenin, maksimum gizlilik prensibi üzerine kurulacağını belirten Nabiullina, kripto paraların dijital dönüşüm yönünde önemli bir adım olduğunu belirtti.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x