Yükleniyor...
AL / SAT
Anasayfa Kripto Para Haberleri Rusya Merkez Bankası Dijital Para Projesini Açıkladı

Rusya Merkez Bankası Dijital Para Projesini Açıkladı

ABONE OL:google-news

Başta Çin olmak üzere birçok merkez bankası kendi dijital para birimini çıkarmak için çalışmalarda bulunuyor. Ancak görünen o ki bu adımı ilk atan Çin, diğer ülkelere göre dijital yuanı daha erken zamanlarda çıkaracak. Rusya Merkez Bankası’da, para birimlerinin dijital versiyonunu test etme planlarını açıkladı.

Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, çevrimiçi olarak verdiği konferansta, 2021 yılı sona ermeden, kendi dijital paralarının test aşamasının tamamlanacağını belirtti.

“Öncelikle istişare raporunu toplayacağız ve sonrasında tekrar bu rapor üzerinde tartışacağız. Dijital rubleyi piyasaya sürmenin fizibilitesine karar verilirse, tam teşekküllü bir konsept hazırlayacağız.”

Yaptığı açıklamada herseyini nasıl çalıştığını anlamak için sınırlı sayıda pilot kullanıcı üzerinde denemelerin olması gerektiğini belirten Nabiullina, böyle bir uygulamanın önümüzdeki yılın sonunda tamamlanabileceğini belirtti.

Rusya Merkez Bankası Başkanı ayrıca dijital rublenin amaçlının kağıt paranın yerini almak olmadığını konuşmasında vurguladı.

“Biz bu projeyi, bir tür paranın devşirmesi olarak görmüyoruz. Bizim için şu anda var olan nakit ve gayri nakdi ile birlikte üçüncü para biçimi olacak.”

Oluşturması planlanan dijital rublenin, maksimum gizlilik prensibi üzerine kurulacağını belirten Nabiullina, kripto paraların dijital dönüşüm yönünde önemli bir adım olduğunu belirtti.

Coinkolik E-Posta Bültenine Abone Olun!

Gizliliğinize saygı duyuyoruz.
KaynakDailyhodl
Semih Alkan
Semih Alkan
Semih Alkan, 1992 yılında Ankara’da doğdu. Atılım Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümü mezun olan Semih, öğrencilik yıllarında teknoloji haber editörlüğü yapmış daha sonra kripto paralara olan ilgisi onu bu konuda yazarlığa sürüklemiştir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Öne Çıkan Başlıklar