Yükleniyor...

Rusya’dan Kripto Para Madencilerine Yeni Bir Darbe mi Geliyor?

Rusya Maliye Bakanlığı, daha önceki kripto para birimi yasaklama girişimini hatırlatan ve onaylanırsa ülkenin kripto para madencileri üzerinde büyük bir etkisi olacak yeni bir yasa tasarısı hazırladı.

rusya dan kripto para madencilerine yeni bir darbe mi geliyor

Rusya Maliye Bakanlığı, daha önceki kripto para birimi yasaklama girişimini hatırlatan ve onaylanırsa ülkenin kripto para madencileri üzerinde büyük bir etkisi olacak yeni bir yasa tasarısı hazırladı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Bakanlık tarafından diğer hükümet birimlerine gönderilen belgede, Rusya’da bulunan ve Rusya merkezli altyapısını kullanan madencilerin, kripto para biriminde yaptıkları çalışmalar için ödüllendirilemeyebilecekleri belirtiliyor.

Taslak, Temmuz ayı sonunda Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından imzalanan dijital varlıklarla ilgili yeni bir yasayı değiştirmeyi amaçlıyor.

Madenciler İçin Darbe

Rusya’nın en büyük madencilik çiftliklerinden biri olan BitRiver’ın CEO’su Igor Runets, yasa tasarısı kanun haline gelirse madencilerin yasal operasyonların dışına itebileceğini söylüyor. Runets, “İşlemleri blok zincirine kaydettikleri için ödül olarak kripto para alıyorlar ve bu yasa dışı hale geliyor” dedi.

Runets, bu sorunu aşmanın bir yolunun bir madenci veya madencilik çiftliğinin mali işlerini yürütmek üzere yabancı bir varlık kurması olabileceğini öne sürdü. Ancak, süreç ucuz değil ve yasal maliyetleri karşılayamayan küçük madenciler için bir seçenek olmayacaktır.

Bu tasarı ile birlikte dijital varlıkları bu tür işler için bir ödeme olarak kabul etmek yasa dışı olacaktır.

Rusya’daki Madencilik Havuzları Nasıl Etkilenecek?

Yeni kurallar, müşterilerin madencilik cihazlarını barındıran ve sağladıkları elektrik ve hizmetler için kripto para birimi cinsinden ödeme alan Rusya’daki tesisleri etkileyebilir.

Sigmapool madencilik havuzu başkanı Jakhon Khabilov’a göre, şu anda sadece Rusya’daki daha küçük madencilik çiftlikleri ödeme olarak kripto parayı kabul ederken; daha büyük olanlar banka havaleleri yoluyla fiat para birimi cinsinden ödeniyor.

Hapis Cezası Tehdidi

Tasarı, Rus parlamentosuna getirilen ancak halkın protestosu sonucu yürürlüğe girmeyen, önceki bir taslakta yer alan hükümleri içeriyor. Her ikisi taslak da, Rus vatandaşlarının ancak miras aldıkları; iflas etmiş bir şirketin borçluları olarak aldıkları veya bir davayı kazandıktan sonra tazminat olarak aldıkları takdirde kripto varlıklara sahip olabileceklerini belirtiyor.

Yeni taslak ayrıca, kripto para biriminin yasadışı olarak çıkarılması,kullanılması ve bunun bir ödeme aracı olarak kabul edilmesinin 1 milyon Rus rublesine (yaklaşık 13.240 dolar) kadar para cezası veya yedi yıla kadar hapisle cezalandırılması önerisini de taşıyor.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x