Yükleniyor...

Sabırsızlıkla Beklenen Ethereum 2.0’ın Tarihi Açıklandı!

Ethereum kurucusu Vitalik Buterin, kripto para topluluğu tarafından sabırsızlıkla beklenen Ethereum 2.

eh 2.0

Ethereum kurucusu Vitalik Buterin, kripto para topluluğu tarafından sabırsızlıkla beklenen Ethereum 2.0 için sonunda net bir tarih verdi. Buterin’in tweet’ine göre ETH 2.0, 01 Aralık 2020’de lansman yapacak.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Bilindiği üzere sabah saatlerinde Ethereum 2.0’ın para yatırma sözleşmesi yani “deposit contract” GitHub üzerinden yayınlanmıştı. Bu durum kripto para topluluğu arasında büyük bir heyecan yarattı.

ETH 2.0 sadece Ethereum için değil, direkt olarak kripto para piyasası için faydalı birçok çalışmayı içeriyor. Ethereum 2.0 ağının 1 Aralık 2020’de lansman yapacak olması bu anlamda büyük bir gelişme olarak kabul ediliyor ve herkeste heyecan yaratmış durumda.

Ethereum 2.0 Nedir?

Ethereum 2.0, Ethereum ağında yapılan en son büyük yükseltmedir. Yükseltmenin ardından, birincil iyileştirmelerden biri Ethereum’un fikir birliği mekanizması olacaktır. Ethereum 1.0, Proof of Work (PoW) olarak bilinen ve madencilerin işlemleri doğrulamasını ve hesaplama gücünü kullanarak yeni bloklar oluşturmasını gerektiren bir fikir birliği mekanizması kullanır.

Öte yandan Ethereum 2.0, blok zincirine yeni bloklar oluşturmak için doğrulayıcıları kullandığı bir Proof of Stake (PoS) mekanizması kullanacak. Doğrulayıcılar, ağdaki işlemlerin bütünlüğünü korumak için yeni token’larla ödüllendirilecek. Bir doğrulayıcı düğüm işletmek için, katılımcıların, önerilen Ethereum 2.0 yükseltmesi kapsamında en az 32 ETH ‘stake edilmiş’ olan birincil gereksinimini karşılaması gerekir.

Bir Proof of Stake mekanizması daha az enerji gerektirir ve Ethereum ağını çalıştırmak için daha az kaynak gerektirir. Böylece sonuç olarak ölçeklenebilirlik ve verimlilik artar.

Kripto Para Piyasasını Nasıl Etkiler?

ETH 2.0, mevcut operasyonları aynı anda sürdürürken tüm kullanıcıları ve varlıkları yeni ağa taşımaya çalışacaktır. Bu daha önce hiç bu kadar büyük ölçekte yapılmamıştı. Bu büyük bir soruyu da gündeme getiriyor, Ethereum 2.0 yükseltmesinin ETH fiyatı üzerinde herhangi bir etkisi olacak mı?

Kripto piyasalarının nasıl tepki verebileceğine dair birkaç farklı hipotez var. Analistler genel olarak bu konuda farklı farklı yorumlarda bulunuyor. Token arzında sorun yaşanabilir, FOMO yaşanabilir, ETH fiyatı olumlu ya da olumsuz etkilenebilir. Tüm bunları zaman gösterecek.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x