Yükleniyor...

Sahte İşlem Hacminde Tether (USDT) Lider Konumda!

En büyük stablecoin Tether (USDT), işlem hacmi bakımından liderliği elinde tutuyor.

Tether USDT 1

En büyük stablecoin Tether (USDT), işlem hacmi bakımından liderliği elinde tutuyor. CoinMarketCap’in verilerine göre haberi hazırladığımız sırada USDT işlem hacmi 16.8 milyar dolar seviyesindeyken, en büyük kripto para birimi Bitcoin’in son 24 saatteki işlem hacmi 15.8 milyar dolar seviyesinde seyrediyordu.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlkbaharda yayınlanan Bitwise raporunda kripto para işlem hacimlerinin yüzde 95’inin sahte olduğu ortaya konulmuştu. Tether için bu oran ise son derece yüksek. Çünkü işlemlerin çoğu isimsiz veya düzenlemeye tabi olmayan varlıklarla yapılıyor. Yine CoinMarketCap’in verilerine göre USDT/BTC paritesindeki işlem hacminin yüksek olduğu yerler arasında ZB.com, BKEXS, DigiFinex gibi marketler yer alıyor. Bu da sahte hacim iddialarını güçlendiriyor.

Bitcoin paritesi bazlı baktığımızda ise 2017’de çöken pek çok altcoin’i kurtarmak amacıyla Tether işlemlerinin yoğunlaştığı görülüyor. Tether’i kapsamlı bir şekilde ele aldığımızda birçok ölü kripto para projesinin veya alakasız altcoin’lerle işlemde olduğu görülebilir.

Twitter’daki The Tether Whisperer adlı hesap tam da bu konuya dikkat çekerek “Artık Tether işlem hacminde Bitcoin’i geçiyor. Aslında Tether işlem hacimlerinin çoğu sahte ve shitcoin’lerle yapılıyor. Belki Tether olmasa sahte işlem hacimleri ve shitcoin’ler biter” değerlendirmesinde bulundu.

Her geçen yıl Tether’in Bitcoin’in işlem hacmini yiyip tükettiği yadsınamaz bir gerçek. Altcoin paritesinde stablecoin kullanımının artmasıyla işlem hacmi bakımından Bitcoin paritelerinde belirgin bir şekilde düşüş olduğu görülüyor. Buradan birçok trader’in Bitcoin’in volatilitesinden kaçınmak için stablecoin’lere yöneldiği çıkarımında bulunulabilir.

Tether’in piyasaya yön veren güçlü işlem hacminin devam edip etmeyeceğini zaman gösterecek. Uzmanlar ve piyasa analistleri her yeni USDT arzı ile Bitcoin fiyatının etkilendiği konusunda hemfikirler. Öyle ki çoğu yatırımcı Tether’in 30 günlük hareketli ortalamasına bakarak fiyatın ne yönde hareket edeceği konusunda bir öngörüde bulunabiliyor.

Genel olarak bir kripto para yatırımcısı Tether’in Bitcoin fiyatıyla doğrudan ilgili olduğunu aklında bulundurmalı. Bir gün Tether’in mevcudiyetini yitirmesi durumunda ne olacağı büyük merak konusuyken, bazıları Tether’deki canlı paranın doğrudan Bitcoin’e doğru akacağı görüşünde. Tüm bunlarla birlikte Tether’in yakın zamanda yok olması pek olası görülmüyor. Hatta şirket yeni bir stablecoin çıkarmanın peşinde.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x