Yükleniyor...

Samsung, Yapay Zeka Kullanımını Kısıtladı

Samsung, çalışanlarının şirkete ait tüm cihazlarda ve dahili ağlarda üretken yapay zeka araçlarına erişimini engelliyor.

Samsung

Samsung, çalışanlarının şirkete ait tüm cihazlarda ve dahili ağlarda üretken yapay zeka araçlarına erişimini engelliyor. 

Samsung, yapay zeka araçlarına karşı tavır alan en son kuruluş oldu. Bloomberg’in 2 Mayıs tarihli haberine göre şirket, ChatGPT gibi üretici yapay zeka araçlarının çalışanları arasında kullanımını yasaklayacak. Samsung bu kararı, platforma hassas bir kod yüklemesinin ardından aldı. 

Şirketlerin Yapay Zeka Karşıtlığı Devam Ediyor

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Samsung, yapay zeka platformlarına olan ilginin, güvenlik risklerini de beraberinde getirdiğini söyledi. 

Şirket çalışanlarına gönderdiği raporda, yapay zeka platformlarına gönderilen verilerle ilgili endişelerini vurguladı. Genel müdürlük, çalışanların üretkenliğini ve verimliliğini artırmak için yapay zekayı güvenli bir şekilde kullanmak üzere güvenli bir ortam oluşturmak için bazı önlemler almayı amaçlıyor. Ancak şirket, bu tür önlemler alınana kadar çalışanlarının üretken yapay zeka kullanımını da geçici olarak kısıtlamayı planlıyor.

Samsung bununla birlikte, bu tür araçları kişisel cihazlarında kullanan çalışanlardan herhangi bir şirket bilgisi göndermemelerini, aksi takdirde iş akdinin feshine kadar varan disiplin cezaları ile karşı karşıya kalabileceklerini belirtti. 

Samsung, geçtiğimiz aylarda üretken yapay zeka araçlarının kullanımına ilişkin şirket içi anket düzenlemiş ve ankete katılanların yüzde 65’i bu teknolojinin bir güvenlik riski oluşturduğunu belirtmişti. 

Samsung, gelişmekte olan teknoloji ile ilgili endişelerini dile getiren tek büyük şirket değil. Yılın başından bu yana JPMorgan, Bank of America, Goldman Sachs ve Citigroup gibi firmalar ChatGPT gibi araçların kullanımını kısıtladı ve yasakladı. 


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x