Yükleniyor...

Sanatçılar Müziklerini xSongs İle XRP Karşılığında Satabilecek

Ripple’ın ürün direktörü Craig DeWitt, xSongs adlı bir platform oluşturdu.

Sanatçılar Müziklerini xSongs ile XRP Karşılığında Satabilecek

Ripple’ın ürün direktörü Craig DeWitt, xSongs adlı bir platform oluşturdu. Platform, sanatçıların müziklerini XRP karşılığında satmasına ve “gelirin yüzde 100’ünü” tutmasına izin veriyor. DeWitt, yaptığı açıklamada projeyi bizzat finanse ettiğini ve şu anda projeden para kazanmakla “ilgilenmediğini” ifade etti.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Ripple Ürün Direktörü Craig DeWitt, birkaç aydır kişisel bir proje üzerinde çalışıyor. xSongs’un misyonu, maliyetleri düşürerek dijital içerik yaratıcılarını doğrudan tüketicilere bağlamak. DeWitt, “Aracıları kestiğinizde daha düşük fiyatlar ortaya çıkar. Bu da sanatçılara daha fazla gelir gelmesine ve daha fazla sanatın ortaya konulmasına yol açar” diye konuştu. DeWitt bu amaçla, sanatçıların müziklerini doğrudan yükleyip kullanıcılara XRP karşılığında satabileceği xSongs adlı bir blockchain tabanlı platform oluşturdu. Bir sanatçı platforma yüklediğinde, xSongs telif hakları da dahil olmak üzere bir dizi kontrol gerçekleştiriyor.

xSongs Beta Sürümü Hayata Geçti

Platform beta yayınına başladı, bu da kullanıcıların XRP ile şarkı satın alabileceği anlamına geliyor. Sistemi kullanmak için Payburner cüzdanından veya başka bir cüzdandan ödeme yapmak mümkün. DeWitt, “Sanatçıların dünyanın herhangi bir yerinden ödemeleri kabul etmelerini sağlamak ve alıcıların web üzerinde herhangi bir yerden ‘tek tık’ deneyimini yaşamasını sağlamak için tasarlanmış bir cüzdan deneyimi geliştirdik” diye konuştu. DeWitt ayrıca xSongs platformunu geliştirmek için Bandcamp’tan ilham aldığını söyledi. Bandcamp, sanatçıların müziklerini paylaşmalarını ve müziklerinden para kazanmalarını sağlayan çevrimiçi bir müzik şirketi. DeWitt, “İnanılmaz bir şey yaptılar ve muhtemelen platformları olmadan asla para kazanamayacak olan bağımsız sanatçılarına önem veriyorlar” diye konuştu. Bandcamp, bu satışlar için komisyon alırken, xSongs kesinlikle bir ücret talep etmiyor.

Para Kazanma Planları Var mı?

xSongs için para kazanma planları sorulduğunda DeWitt, şu anda bunu yapmakla ilgilenmediğini söyledi. DeWitt, “Ben şahsen maliyetleri karşılıyorum. Bence insanların sevdiği bir şey inşa ettiğinizde, para kazanma konusu zamanla kendi kendine hallolacaktır” diye konuştu.

DeWitt ayrıca müziğin “sadece başlangıç” olduğunu ekledi; e-kitap gibi dijital şeylerin de nihayetinde doğrudan içerik oluşturuculardan kullanıcılara satılacağını dile getirdi.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x