Yükleniyor...

Sanayi Bakanı Varank, Blockchain Hakkında Konuştu

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Blockchain ve diğer ileri teknolojileri önemli bulduğunu belirtti.

sanayi bakanı varank blockchain hakkında konuştu

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Blockchain ve diğer ileri teknolojileri önemli bulduğunu belirtti.

Türkiye, Dünya Ekonomik Forumu’na bağlı 4. Endüstri Devrimi Merkezleri Ağı’na katılım sağladı. Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS), kurmuş olduğu MEXT Teknoloji Merkezi ile Türkiye’yi Endüstri Devrimi Merkezleri Ağı’nda temsil edecek. MEXT, dijital dönüşüm konusunda üstlenmiş olduğu önemli rolü global arenaya da taşımış olacak.

Blockchain ve IoT

MEXT Teknoloji Merkezi bünyesinde yer alacak olan 4. Sanayi Devrimi Bağlı Merkezi, teknolojiler hakkında bilgi edinecek, araştırmalar yapacak. Özellikle ileri teknoloji uygulamaları merkezin en önemli konularından birisini oluşturacak. Edinilen bilgiler ile Türkiye’ye özel birçok proje geliştirilmesi hedefleniyor. Nesnelerin interneti (IoT), blockchain (blok zinciri), yapay zeka, robotlar, otonom araçlar ve drone’lar gibi pek çok ileri teknoloji için adımlar atılmaya başlanacak.

Konuyla alakalı açıklamalarda bulunan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, blockchain gibi teknolojilerin çok önemli olduğunu düşünüyor. Bakan Varank şu ifadeleri kullandı:

Kurulacak bu merkez hem sanayicimize hem de kamudaki karar alma süreçlerine pozitif katkılar sunacak. Gelişen teknolojiler, hem özel sektör hem de kamu tarafında yeni gereksinimleri beraberinde getiriyor. Yapay zeka, büyük veri ve blokzincir gibi alanlarda geliştirilen teknolojilerin uygulamaya geçiş aşamasında kamu politikalarının etkin ve esnek bir şekilde yeniden tasarlanması önemli.

 


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x