Yükleniyor...

Şant Manukyan ve Turan Sert’in Katılımıyla Coinkolik Sohbetleri’nin Beşincisi Gerçekleşti!

Kripto para ticaret platformu Coinzo‘nun sponsorluğunda gerçekleştirilen Coinkolik Sohbetleri’nin beşincisi 20 Temmuz Pazartesi günü İstanbul Blockchain Women kurucularından Ebru Güven moderatörlüğünde, ekonomist Şant Manukyan ve sektörün önemli isimlerinden Turan Sert’in katılımıyla gerçekleşti

Coinkolik Sohbetleri 5

Kripto para ticaret platformu Coinzo‘nun sponsorluğunda gerçekleştirilen Coinkolik Sohbetleri’nin beşincisi 20 Temmuz Pazartesi günü İstanbul Blockchain Women kurucularından Ebru Güven moderatörlüğünde, ekonomist Şant Manukyan ve sektörün önemli isimlerinden Turan Sert’in katılımıyla gerçekleşti.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Programda DeFi ve uygulamaları öne çıkarken, katılımcılar DeFi’ın yanı sıra kripto paraların regülasyonları, akıllı sözleşmeler, bankaların kripto paralar üzerine atılımları başta olmak üzere birbirinden değerli konularda görüşlerini paylaştılar.

Şant Manukyan: DeFi Uygulamaları ile Yeni Bir Finansal Sistem Oluşmaya Başladı

Programın başında kripto paraların al, bekle ve sat yaklaşımından ziyade kullanılmasının gerektiğini ifade eden Şant Manukyan, bunun ötesine geçilmesi gerektiği ve bu yönden DeFi’ın son derece önemli olduğunu ifade etti. DeFi uygulamalarının bu geçişte ilk adım olduklarını söyleyen Manukyan, çok yeni olmalarından dolayı bazı riskler barındırdıklarını ve bunun çok normal olduğunun altını çizdi.

Manukyan, insanların ellerinde tuttukları kripto paraları DeFi uygulamaları sayesinde değerlendirebildiklerine dikkat çekerek, bunun oldukça önemli olduğunu ve DeFi gibi uygulamaların olmadan kripto paraların cari finansal sisteme bir alternatif yaratmasının söz konusu olamayacağını söyledi.

Programın diğer konuğu Turan Sert de bunun bir geçiş süreci olduğunu belirtti. Kripto paralar için 2000’lerin başlarındaki Dot-com balonu benzetmesini yapan Sert, o dönemde kağıt üzerindeki girişimlerin ve oraya akan paraların buhar olduğunu ancak Amazon gibi çok ciddi girişimlerin de ortaya çıktığına dikkat çekti. Buradan hareketle kripto para alanında da Bitcoin’e uygulama olarak kendi içinde SWIFT sistemine alternatif olarak, sınırları aşarak herhangi bir yere değer gönderebilme konusunda ilk ürün olarak parladığını ifade eden Sert, DeFi’ın kullanım alanı olarak daha temeli olan ürünler olduğunu belirtti.

Şant Manukyan: Bitcoin’in Arzının Sınırlı Olmasının Getirdiği Sıkıntılar Var

Tüm DeFi uygulamalarının deneysel olduğunu ve riskler barındırdıklarının altını çizen Manukyan, DeFi uygulamalarından Pool ve Compound projelerini beğenerek ve severek takip ettiğini ifade etti.

Bitcoin için “finansal sistemin yerini alacak” görüşünün en büyük kripto paranın sınırlı arzı sebebiyle problem olduğuna dikkat çeken Manukyan, günümüz ekonomisinde Bitcoin’in bir noktada tıkanacağını, bu ve Bitcoin’in yapamadıkları noktasında DeFi uygulamalarının öne çıktığını belirtti.

Turan Sert: Teknolojik Olarak Gelişimler Merkezi Bir Yapıdan Geliyor

Merkezi veya merkeziyetsiz yapılar üzerine değerlendirmelerde bulunan Turan Sert, birisi iyidir birisi kötüdür gibi bir değerlendirme yapmanın zor olduğunu söylerken şu ifadeleri kullandı:

Teknolojik olarak gelişimler zaten merkezi yapılardan geliyor. Merkeziyetsiz yapılarda gelişimin çok yavaş olduğunu görüyorsunuz. DeFi projelerine baktığımızda da çoğunluluğunun başlangıçta merkezi olarak kurulduğunu ve yavaş yavaş merkeziyetsiz olmaya doğru gittiklerini görüyoruz. Teknolojinin aslında bize şu anda sağladığı fayda gücün biraz daha eski teknolojinin olmadığı zamanlardaki merkezi yapılarda kullanıcıların değeri bir taraftan bir tarafa alamadığı, aslında varlığa bizzat sahip olamadığı zamanlardan, bankaların, finans kurumlarının emanet hesap gibisinden müşterilerin varlıklarını tuttuğu bir dünyadan şimdi teknolojinin bize verdiği faydalarla birlikte, tamamen bu DeFi ürünlerinde de gördüğümüz gibi “ben varlığın sahibiyim, cüzdan bende”ye geldik. Öte yandan Merkeziyetsizlik Kullanıcıya bu özgürlüğü veriyor olması bakımından ön plana çıkıyor.

Yatırımcının DeFi Ürünlerini Seçmesindeki Motivasyonu

DeFi ürünlerinin yüksek maliyetli, yüksek riskli olmasına, daha çok sorumluluk yüklemesine dikkat çeken Ebru Güven, yatırımcının DeFi ürünlerini seçmesindeki motivasyonunun ne olabileceğini sordu. Manukyan bu soruya şu yanıtı verdi:

[…] Özellikle içinde bulunduğumuz bu dönemde, Avrupa’da ve belli ölçüde Japonya’da eksi faizlerin olmasından dolayı büyük bankalar bunu büyük hesaplara bir noktada yansıtmak zorunda kalıyorlar. Milyonlarca dolarınız, euronuz varsa bu eksi faizden etkileniyorsunuz. Dolayısıyla diğer tarafta biraz daha makul bir sistem var ve insanlar bu tarafa kayıyorlar. Paranızı farklı amaçlar için de kullanabiliyorsunuz. Paranızı bankaya yatırdığınızda başka işler için kullanmanız sınırlanıyor. DeFi’da ise kullanabiliyorsunuz. Yeni çıkan bir uygulama olduğu için öğrenmek gerekiyor ama birkaç nesil sonra DeFi daha rahat anlaşılabilir ve kullanılabilir olacak.

Turan Sert ise insanların bankalarda dijital dünyadaki esnekliği bulamadıklarına dikkat çekerek DeFi’ın bariz eksikliklerine rağmen bu tarafta öne çıktığı eklemesini yaptı.

Coinkolik Sohbetleri’nin beşincisinin tekrarına aşağıdan ulaşabilirsiniz.


Üyelik
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinize duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x
()
x