Yükleniyor...

Santander’den Blockchain Destekli İkinci El Otomobil Platformu

İspanya merkezli banka Santander, ikinci el otomobil satım işlemleri için blockchain teknolojisini test ediyor.

Santanderden Blockchain Destekli Ikinci El Otomobil Platformu

İspanya merkezli banka Santander, ikinci el otomobil satım işlemleri için blockchain teknolojisini test ediyor.

Santander Brezilya’nın projesi, Brezilya’nın merkez bankası tarafından Finansal İnovasyonlar Laboratuvarı (Lift) için seçilen girişimlerden birisi. Proje kuluçkası işlevi gören Lift’in amaçlarından biri dijital real, yani Brezilya’nın CBDC’sini oluşturmak. CBDC’nin 2024’te piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Santander, İkinci El Otomobil Satışlarında Blockchain Teknolojisini Kullanacak

Santander Brezilya, ikinci el araç alım satım işlerinde kullanılacak blockchain tabanlı tokenizasyon platformunun testlerini başlattı.

Akıllı sözleşmelerin kullanıldığı alım satım platformu, ruhsatların transfer sürecini otomatikleştirmek için tasarlandı. Platform, başarılı ödemelerin ardından sahipliğin transferini garantileyen bir ödeme yöntemi olan DVP’yi kullanıyor.

Santanderden Blockchain Destekli Ikinci El Otomobil Platformu 1

Santander, yeni araç tescil çözümünü Latin Amerika’da büyük bir dijital saklama hizmeti ve Web3 altyapı sağlayıcısı Parfin ile iş birliğiyle geliştirdi.

Parfin Kurucu Ortağı ve CTO’su Alex Buelau, platformun Ethereum blockchain’inde geliştirilen kendilerine ait bir blockchain ağını kullanacağını açıkladı. Blockchain’in Ethereum’dan farkı ise izne dayalı olması, yani ağ herkesin erişimine açık olmayacak.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner