Yükleniyor...

Satın Alma Fırsatı Olabilir mi? Bu Metriğine Göre Bitcoin (BTC) Fiyatı Artık Oldukça Ucuz!

Önemli bir fiyat metriğine göre, son üç hafta içerisinde yüzde 60'a yakın değer kaybeden Bitcoin (BTC) şu anda nispeten oldukça ucuz bir fiyatan işlem görüyor.

Ucuz Bitcoin

Önemli bir fiyat metriğine göre, son üç hafta içerisinde yüzde 60’a yakın değer kaybeden Bitcoin (BTC) şu anda nispeten oldukça ucuz bir fiyatan işlem görüyor.

Kripto analitik şirketi Glassnode’un verilerine göre, Bitcoin’in piyasa değeri ile gerçekleşen değerini (MVRV) gösteren Z-skoru Cuma günü sıfırın altına düştü ve Pazartesi gününden itibaren -0,18 değerini vermeye başladı. Bu metrik, kripto para biriminin düşük veya aşırı değerli olduğu dönemleri tanımlamak için kullanılmaktadır.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Bitcoin MVRV Z-Skoru

Z skoru 12 ay içinde ilk kez negatif oldu, bu da kripto para biriminin artık değerinin altında işlem gördüğü anlamına geliyor.

En büyük kripto para, Şubat ayı ortasında 10.500 dolara kadar çıkarken, 13 Mart’ta 12 ayın en düşük seviyesi olan 3.600 dolara kadar düştü. Koronavirüsün küresel borsalardaki neden olduğu panik hacimli satışları tetikledi ve bu durum yatırımcıları Bitcoin, altın ve ABD on yıllıklarındaki pozisyonlarını tasfiye etmeye zorladı.

Bitcoin MVRV Z-Skoru Nasıl Hesaplanıyor?

Bitcoin’in piyasa değeri, büyük borsalardaki günlük ortalama fiyat ile hesaplanan dolaşımdaki arzın toplam dolar değerini ifade eder. Gerçekleşen değer, en son blok zincirine taşındıkları anda BTC’lerin piyasa değerini ekleyerek var olan tüm BTC’ler için ödenen değere yaklaşır.

Kaybolmuş BTC’ler ve uzun vadeli BTC tutanlar (HODLing olarak adlandırılır) da hesaba katıldığı için ortaya çıkan değer gerçeğe yakındır. Bu nedenle, MVRV Z-skoru esasen gerçekleşen değerden uzaklığı veya sapmayı gösterir.

Tarihsel olarak, MVRV Z-skoru (yeşil alan) sıfırın altına düşmesi dibi işaret ederken, 7’nin üzerinde değer göstermesi zirveye işarettir. Örneğin, metrik, Aralık 2017’de 20.000 dolara ulaşan Bitcoin için zirvenin görüldüğünün sinyalini vermişti ki fiyat bu seviyenin görülmesinin ardından düşüşe geçmişti. Bir başka örnekte ise, metrik, 14 Kasım 2018’de Bitcoin’in 6.000 doların altına düştüğünde dip için sinyal vermeye başlamış, 25 Kasım 2018’ye kadar fiyat 3.400 dolara kadar gerilemişti.

Z-skoru Kasım 2018’in ikinci yarısında da negatif olmuş, Aralık ayının ortasına kadar -0,51 seviyesine gerilemişti. Satışlar Aralık ayında 3.100 dolar civarında durmuş ve bir süre devam eden konsolidasyonun ardından Nisan 2019’da boğa piyasasına girilmişti.

Benzer şekilde, 2013 sonuna 1.000 doların üzerinde, oldukça yüksek seviyelerde başlayan 2014 ayı piyasası, Z-skorunun -0.50’ye düşmesiyle sert şekilde fiyat üzerindeki etkisini Ocak 2015’te göstermiş ve Bitcoin 150 dolara kadar gerilemişti. Kripto para birimi yine birkaç ay boyunca konsolide olduktan sonra Kasım 2015’te bir boğa piyasasına girdi. Dolayısıyla, eğer tarih bir rehber ise şu anki -0.18 olan MVRV Z skoru, kripto para biriminin bir süre dip seviyenin yakınında işlem görebileceğini gösteriyor.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x