Yükleniyor...

Satoshi Nakamoto Bitcoin (BTC) Halving’i Neden Oluşturdu?

Üçüncüsü gerçekleşecek olan Bitcoin (BTC) halving etkinliği, gelecekte BTC fiyatı üzerinde büyük bir etkisi olup olmayacağı konusunda hararetli tartışmalara sebep olmaktadır.

Satoshi Nakamoto Bitcoin BTC Halvingi Neden Oluşturdu 2

Üçüncüsü gerçekleşecek olan Bitcoin (BTC) halving etkinliği, gelecekte BTC fiyatı üzerinde büyük bir etkisi olup olmayacağı konusunda hararetli tartışmalara sebep olmaktadır.

Bitcoin (BTC) Halving BTC Arzını Sınırlandırıyor

Ancak, Bitcoin’in gizli kurucusu Satoshi Nakamoto tarafından yazılıma eklenen yeni BTC oluşturulmasına rehberlik eden kurallar çok net.

Hükümetler tarafından kontrol edilen ve istendiğinde basılan geleneksel para birimlerinin aksine, Satoshi, 21 milyon tokenlik katı bir tedarik sınırı belirledi. Buna ek olarak, yaklaşık dört yılda bir, madencilere verilen BTC ödülleri yarıya indirilerek sınırlı arza ayrı bir sınır getirildi. Mevcut yaklaşan yarılanma blok başına 12,5 BTC ödülünü 6,25 BTC’ye düşürecek.

Ödül sistemi, madencilerin kar elde etmeye devam edebilmelerini sağlamak için ağ etkinliğini otomatik olarak analiz eden ve işlemleri işlemek için gerekli bilgi işlem gücü miktarını ayarlayan Bitcoin’in zorluk ayarlaması ile birleşiyor.

Giderek azalan Bitcoin madencilik ödülleri, yeni BTC’lerin arz edilmesine izin veren ve arzın enflasyonun etkilerini dikkatle izleyerek ve hafifletirken arzın talebin üzerine çıkmamasını sağlayan Satoshi yönteminin merkezi bir parçasıdır.

Bitcoin (BTC) Halving BTC’lerin Adil Bir Şekilde Dağıtılmasını Sağlıyor

2008 yılında e-posta yoluyla ilk BTC gönderimini gerçekleştiren Hal Finney, Bitcoin halving konusunu şu şekilde açıklamıştı:

Yeni kripto paraların üretilmesi, para arzının planlanan bir miktarda artması anlamına geliyor, ancak bu mutlaka enflasyona yol açmıyor. Para arzı, onu kullanan kişi sayısının arttığı oranda artarsa, fiyatlar sabit kalır.

Talep arz kadar hızlı artmazsa, deflasyon olacak ve erken para sahipleri değer artışını görecek. Paraların başlangıçta Adil bir şekilde dağıtılması gerekiyor ve sabit bir oran en iyi formül gibi görünüyor.

Bitcoin’in tedarik programı önümüzdeki yıllar içinde yavaşlayacak ve giderek sınırlı sayıda BTC piyasaya girecektir. Bu yeni Bitcoin oluşturma oranı o kadar yavaşlayacak ki, son Bitcoin’in çıkarılması 100 yıldan fazla sürecek. Ve muhtemelen son Bitcoin 2140 yılı içinde çıkarılacak.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner