Satoshi Nakamoto Bulundu (mu)? • Coinkolik
Yükleniyor...

Satoshi Nakamoto Bulundu (mu)?

GÜNCELLEME:

GÜNCELLEME:

– Dorian Satoshi, aşağıdaki videoda Bitcoin kurucusu olduğu iddialarını yalanlıyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

– Satoshi Dorian olduğunu, Dorian da Satoshi olduğunu inkar ediyor.

– Jeff Garzik Bitcoin Foundation blogunda bu konuyla ilgili Hepimiz Satoshi’yiz başlıklı bir yazı yazmış.

– Madbitcoins’in konuyla ilgili bugünkü Google Hangouts yayını: https://www.youtube.com/watch?v=KB_v0v8nz7k

– Gavin Andresen’den Leah McGrath Goodman’a açık mektup: https://www.reddit.com/r/Bitcoin/comments/1zqjq6/open_letter_to_leah_mcgrath/

Bitcoin’le ilgili haberlerimizi paylaşmaya başlamadan önce, kullanıcılarımızın Bitcon ile ilgili temel bilgileri edineceği rehberimizde, “Satoshi Nakamoto kimdir?” adında bir sayfa açmıştık. Burada aktardığımız bilgilerde, “Satoshi Nakamoto’nun Bitcoin’i kurduktan sonra, bunla ilgili tüm işlerden elini eteğini çektiğini ve başka projeler üzerinde çalışmak için bulunduğu yerden uzaklaştığını” belirtmiştik.

Dün yayınlanan haberler ise, Bitcoin’le ilgilenen ilgilenmeyen herkesi meraklandırdı. Newsweek’te yayınlanan haberde,  Leah McGrath Goodman (haberin yazarı) Satoshi’nin izini sürmüş ve daha sonra onu bulduğunu iddia etmişti. Habere göre, “Satoshi, herkesin sandığının aksine Bitcoinler ile zenginlik içerisinde yaşayan biri değil, Kaliforniya’da mütevazi bir evde, mütevazi bir hayat yaşayan biri.” izlenimini veriyor. Yine habere göre, Leah (haberin yazarı) Satoshi ile konuşma imkanı bulmuş ve Satoshi ona, “Bu işlerin içinde değilim, bu konuyu tartışmak istemiyorum.” açıklamasında bulunmuş.

Uzun araştırmalar sonucunda, aradığı kriterler ile eşleşen “Satoshi Nakamoto”yu bulan Leah, daha sonra kendisiyle görüşmek için gittiğinde erkek kardeşi Arthur Nakamoto ile görüşmeyi de ihmal etmemiş. Arthur, “Kardeşim çok zeki bir insan. Her zaman çok odaklıdır. Fakat kendisi aynı zamanda tam bir pislik. Bitcoin’in yaratıcısı olduğunu hep inkâr eder ve çok mütevazidir. Bense normal bir mühendisim.” açıklamasında bulunuyor. Leah’ın araştırmalarında bulduğu Satoshi Nakamoto, 64 yaşında Amerika’da yaşayan bir Japon ve matematik,kripto gibi konularda çok bilgili.

Newsweek'te yayınlanan, Satoshi Nakamoto olduğu iddia edilen kişi.
Newsweek’te yayınlanan, Satoshi Nakamoto olduğu iddia edilen kişi.

Tüm bu bilgileri makalenin devamında Leah okuyuculara sunmuş. Evet, Bitcoin’in kurucusunu hepimiz merak ediyor ve bilmek istiyorduk. Fakat sosyal medyada, “Satoshi Nakamoto bulundu!” haberinden sonra, tüm Bitcoin severler haberin etik bir şekilde hazırlanmadığını yazıp, bu konuya tepkilerini gösterdiler. Satoshi eğer gerçekten bulunduysa, pekala mütevazi bir hayat yaşıyor olabilir. Ama yayın organlarının Satoshi’nin evinin içine kadar gelip, onun tüm bilgilerini kamuoyuna sunması, birçok Bitcoin severi kızdırdı.

Sosyal medyada kızgınlıklarını dile getiren Bitcoin severler, #IamSatoshi hashtagi ile tepkilerini gösterdiler.

İnsanların sandıklarının aksine, haberde konu olan Satoshi’nin “zenginlik içerisinde” değil de, aslında “mütevazi bir yaşam” sürmesi, çoğu kişinin Bitcoin’e olan algısının değişmesine de neden oldu. Psikolojik olarak çoğu kişi, “kesin adam zengin olmak için Bitcoin’i yaratmıştı.” algısına sahipti ve bu haberle bu algı yokoldu. Peki aslında haberde oluşturulmak istenen algı da bu muydu?

Bitcoin’le ilgili çok sıkıntılı günlerin yaşandığı şu günlerde, -Mt.Gox iflas belgelerini doldurması ve FlexCoin’in hırsızlığa maruz kalması- bu haberin, Bitcoin’den uzaklaşan insanları geri kazandırmak için üretilmiş bir seneryo olduğuna dair binlerce görüş var. Bu görüşe sahip Bitcoin severlerin kanıt olarak sundukları enstrümanlar ise ilgi çekici: çoğu “Satoshi Nakamoto” isminin bir nickname olduğu görüşünde ve Bitcoin gibi muazzam bir teknolojiyi yaratan bir geliştiricinin internet ortamında kendi ismi ile iş yapmayacağını düşünüyor. Hatta daha sonra kanıt olarak, P2P Foundation’da “gerçek” Satoshi Nakamoto’nun 2011’den bu yana ilk kez yayınladığı gönderiyi gösteriyorlar.

“Gerçek” Satoshi Nakamoto, bu yolladığı gönderide, “Leah’ın bulduğu ve bir ön ismi de olan (Dorian)” olmadığını söylüyor.

satoshi

İkinci bir görüş olarak da, insanlar bu haber ile bir gündem yaratılıp, Bitcoin fiyatlarındaki düşüşü spekülatif bir şekilde yükselişe geçirildiğini düşünüyorlar.

Sonuç olarak, eğer Satoshi Nakamoto bulundu ise, öncelikle kendisine Bitcoin’i tüm dünyaya kazandırdığı için teşekkür etmemiz gerekir. İnsanlara ekonomik bağımsızlık sunan ve bununla birlikte hayatımızdaki ödeme şekillerini çok büyük şekilde kolaylaştıran bir teknolojinin yaratıcısı olarak, kendisi pekâla Newsweek haberine göre çok mütevazi bir insanmış. Fakat ben de dahil bir çok kişi, böylesine muazzam bir teknolojiyi yaratan kişinin ve bulunmak istemeyen birinin gerçek ismini kullanarak internet ortamında yazılar yazmayacağını ve iş yapmayacağını düşünüyoruz. Sonuçta esas olan Satoshi değil, yarattığı teknoloji, “Bitcoin!”

Öne çıkarılan görsel: Newsweek’te yayınlanan, Satoshi Nakamoto olduğu iddia edilen kişi.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x