Yükleniyor...
AL / SAT
Anasayfa Bitcoin Haberleri Satoshi Nakamoto Şoku Bitcoin'in Kanatlanmasına Neden Olabilir!

Satoshi Nakamoto Şoku Bitcoin’in Kanatlanmasına Neden Olabilir!

ABONE OL:google-news

CNBC’de yayınlanan Crypto Trader programında yine ilginç görüşlere yer verildi. Programın konuğu olan veri analiz firması Dremio’nun kurucusu Raz Gerber, Bitcoin arzının zaman içinde azalan hızla artacağından düşünüyor ve bundan son derece umutlu.

Bitcoin’in bu durumunu 1970’lerdeki ABD Başkanı Nixon’ın altın ile doların arasındaki bağı kesmesi sonucu oluşan şoka benzeten Gerber, “2020’nin Mayıs ayında Bitcoin blok ödülleri yarılanacak. Böylece Bitcoin‘in yıllık arzındaki artış oranı yüzde 1,8’e düşecek. Hatta 4 yıl sonra bu oran yüzde 0,9 ile yüzde 0,8 aralığında bir değere kadar inecek. Bu şekilde insanlık tarihinde altından sonraki en çok güvenilen değer saklama aracına dönüşecek” değerlendirmesinde bulundu.

1970’lerin Nixon dönemine bakıldığında gerçekten de durum son derece ilginç. Nixon, tam 48 yıl önce doları altın üzerinden değerleyen anlaşmayı iptal etmiş ve buna Nixon şoku adı verilmişti. Altının dolar türünden grafiğine bakıldığındaysa altının değerlenmesinin de bu şoktan kısa bir süre sonra başladığı net bir şekilde görülebiliyor.

Altın, Nixon’ın kararından 8 yıl sonra dolar karşısında 16 kat değerlenmiş. 1971 yazında 40 dolar olan altının onsu günümüzde 1.500 doları aşmış, 1.530 dolardan işlem görüyor. Yani zaman içinde dolar altın karşısında yüzde 95 oranında devalüe olmuş durumda.

Bundan yola çıkan Gerber, Nakamoto şoku adını verdiği yarılanmalarla Bitcoin’in birkaç yıla kadar aynı şekilde değer kazanacağı görüşünde. Ona göre şokun gerçek etkilerini görmek için 3 yıllık bir süreye ihtiyaç var. Arzın düşmesi ile Bitcoin’e olan bireysel ve kurumsal yatırımcı ilgisi artacak ve son 50 yıldaki Nixon şokunun bir benzerini Nakamoto şoku çok daha kısa sürede yapacak.

Coinkolik E-Posta Bültenine Abone Olun!

Her gün, gelen kutunuza en güncel kripto para içeriklerini almak için kaydolun.

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

Ömer Ergin
Ömer Erginhttps://www.coinkolik.com
Coinkolik.com Yayın Koordinatörü olan Ömer Ergin, 1993 yılında Konya'da doğmuştur. KTO Karatay Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği mezunu olan Ömer, Blockchain teknolojisi üzerine araştırmalar yapmakta, paranın geleceği (kripto paralar) hakkında konuşmayı ve yazmayı sevmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Öne Çıkan Başlıklar