Yükleniyor...

Satoshi Olduğunu İddia Eden Ünlü Alman Girişimci Yakalandı

Bild'in bildirdiğine göre, Bitcoin'i icat ettiğini ve "Satoshi Okulu"nu başlattığını iddia eden Alman girişimci Jorg Molt tutuklandı.

satoshi oldugunu iddia eden unlu alman girisimci yakalandi

Bild’in bildirdiğine göre, Bitcoin’i icat ettiğini ve “Satoshi Okulu”nu başlattığını iddia eden Alman girişimci Jorg Molt tutuklandı. 48 yaşındaki Molt, Güney Amerika’ya kaçmak üzere uçağa binmeden birkaç dakika önce Frankfurt Havalimanı’nda Bavyera polisi tarafından yakalandı. 

Yakalanmanın ardından Molt’un Karlsruhe’deki dairesinde arama yapıldı ve delil ele geçirildi. Polis, arkadaşı olan 54 yaşındaki bir kadın hakkında da soruşturma başlattı. Molt’un “Bitcoin Pension” projesiyle 50 kişiyi 1.8 milyon euro (2.14 milyon dolar) dolandırdığı iddia ediliyor.

Aynı zamanda bir DJ olan Alman girişimci, nispeten geniş sosyal medya takipçisi ile yatırımcıları cezbetmeye çalışıyordu.

Özetle plan, tüm yatırımların %60’ını Bitcoin madencilik donanımı satın almak ve İsveç merkezli bir tesisle istikrarlı getiriler elde etmek için kullanmaktı. Fonların geri kalan %40’ının güvenli bir hesapta tutulması gerekiyordu. Olay senaryosunda Molt, paranın her an hesaptan çekilebileceğini iddia etti.

“Bitcoin Pension”, birçok topluluk üyesinin dolandırıcılıkla suçlamasının ardından 2020’de kapılarını kapattı. Soruşturma boyunca, kendini Satoshi ilan eden kişinin, aldığı Bitcoin’i madenciliğe yatırmayı asla düşünmediği ortaya çıktı.

Molt’un hareketleri üzerinde kötü niyetli bir niyet olmasa bile, girişiminin yüksek vaatlerini yerine getirmek için uygun bir iş modelinden yoksun olduğu dile getirildi.

Bir “Faketoshi” Daha

Molt, Kasım 2019’da Las Vegas’taki World Crypto Con’da kripto para birimi yorumcusu Kenneth Bosak ile şiddetli bir tartışma yaşamasının ardından ün kazanmıştı. 

Çok sayıda kripto para yorumcusu, kendini Bitcoin yaratıcısı ilan eden Molt hakkında tweet’ler attı. Özellikle ünlü YouTuber Andreas Antonopoulos, Molt’un kendisi ile arkadaş olduğu iddiasını yaymaya başlamasının ardından Molt’u yalanlamıştı.

Bazı yorumcular ise Molt’un eski karısının, Satoshi’nin Bitcoin white paper’ını yayımladığında Molt’un bir bilgisayarının bile olmadığını açıkladığı bir videosunu ortaya çıkardı.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x