Yükleniyor...

SBF Nasıl ve Neden Tutuklandı? Dolar, Altın ve BTC Son Durum

Bu hafta içerisinde açıklanacak birçok önemli gelişme bulunurken piyasalar bu gelişmeleri takip etmeye başladı.

Bu hafta içerisinde açıklanacak birçok önemli gelişme bulunurken piyasalar bu gelişmeleri takip etmeye başladı. 

Takip Edilecek Önemli Veriler

Bugün TSİ 16:30’da ABD Kasım ayına ilişkin Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verileri açıklanacak. Ekim ayında yüzde 7,7 olarak gelen yıllık TÜFE oranının yüzde 7,3 gelmesi beklenirken, yüzde 0,4 olarak açıklanan aylık TÜFE rakamının ise yüzde 0,3 olarak gelmesi bekleniyor. 

Yarın ise ABD Merkez Bankası Faiz kararı açıklanacak. Geçtiğimiz aylarda üst üste dört kez 75 baz puanlık faiz artışına giden FED’in, yılın son toplantısında faiz artış oranını yavaşlatması bekleniyor. Uzmanların beklentisine göre faiz artışı 50 baz puan olacak. 

Haftanın ilerleyen günlerinde takip edilecek veriler ise Avrupa bölgesinde yer alıyor. 15 Aralık Perşembe günü Avrupa Merkez Bankası faiz kararını açıklayacak. Avrupa Merkez Bankası’nın yapacağı faiz artışı için beklentiler ise 50 baz puan yönünde. 16 Aralık Cuma günü ise Euro Bölgesi Yıllık Enflasyon Oranı verileri sunulacak. 

Kripto Para Piyasası Ne Durumda? 

Bu verilerin öncesinde Bitcoin ve altcoinlerdeki hacim düşmüş olsa da, kripto paraların geneli iyi bir tablo çiziyor diyebiliriz. Bitcoin son 24 saatte %1’in üzerinde artış yaparak 17.177 dolar seviyesinde fiyatlanırken lider altcoin Ethereum ise son 24 saatte yaşadığı %1,64’lük artışla 1.266 dolar seviyesinde yer alıyor. 

Uzman görüşlerine göre eğer FED beklentiler dahilinde bir faiz artış kararı alır ve 50 baz puan artırırsa, kripto para piyasasında olumsuz hareketler görmeyeceğiz. Fakat faiz kararı beklentiler dahilinde gelmez ve 75 baz puan gibi daha yüksek bir oranla karşılaşırsak, kripto paralarda olumsuz senaryolar görebiliriz. 

Dolar ve Altın’da Son Durum Ne? 

Tüfe ve FED toplantısı öncesi yaralarını sarmaya çalışan spot altın 1.782 dolarda yatay seyrederken altın vadeli işlemleri 1.793 dolar civarında sabit kaldı. Dünkü kapanışını 1.066 TL seviyesinde tamamlayan gram altın ise şu anda 1.070 TL seviyesinde bulunuyor. 

Dün 18,60-18,66 bandında hareket eden dolar/TL paritesi günü 18,63 seviyesinin hemen altında tamamladı. Bugüne sınırlı yükselişle başlayan dolar, şu anda 18,64 dolar seviyesinden fiyatlanıyor. Analistler, Fed faiz kararı ile enflasyon-resesyon ikileminde daha riskli tarafın belirginleşebileceğini, gelişmeler kapsamında piyasalarda oynaklığın artabileceğini söyledi. 

SBF Tutuklandı, Binance Diken Üstünde

Piyasaların gözü kulağı bu hafta içerisinde gerçekleşecek olan önemli toplantılara odaklanmışken, iflas eden FTX borsasının eski CEO’su Sam Bankman Fried, Bahamalar’da göz altına alındı. Bankman Fried’ın göz altına alınma gerekçesi ise menkul kıymet dolandırıcılığı, dijital dolandırıcılık ve kara para aklama olarak açıklandı. Bahamalar savcılığı tarafından yapılan açıklamada, Fried’ın aleyhindeki suçlamaların resmi statü kazanmasının ardından tutuklama işlemini gerçekleştirdiklerini ve ABD’ye iadesi konusunda beklemede oldukları ifade edildi. 

SBF’nin tutuklanması dışında bir başka önemli gelişme de Binance tarafında yaşandı. ABD Adalet Bakanlığı savcıları, yaklaşık 2 senedir devam eden soruşturmalarda Binance ve bazı Binance üst düzey yetkilileri hakkında kara para aklama konusunda bazı kanıtlar elde ettikleri iddia ediliyor. Fakat açığa çıkan gelişmelerde savcıların, bu konuda hemfikir olmadığı da aktarılan bilgiler arasında. 

Sam Bankman Fried’ın vereceği ifadede neler söyleyeceği ve söylenenler sonrasında soruşturmanın derinleşip derinleşmeyeceği bunun dışında ABD savcılarının Binance hakkında resmi bir suçlama gerçekleştirip gerçekleştirmeyeceği piyasalarda tedirginliği artırabilecek gelişmeler olarak yakından takip ediliyor. 

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner