Yükleniyor...

SEC Başkanı, Birçok Kripto Varlığın Menkul Kıymet Olduğunu Düşünüyor

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'nun (SEC) yeni başkanı Gary Gensler, kripto varlıkların bir çoğunun menkul kıymet olduğunu söylüyor.

gensler 1

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) yeni başkanı Gary Gensler, kripto varlıkların bir çoğunun menkul kıymet olduğunu söylüyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Geçtiğimiz ay göreve gelen Gensler, Squawk Box ile yaptığı röportajda, SEC’in kripto piyasalarının düzenlenmesindeki rolünden söz etti.

Genler, şu anda piyasada bulunan birçok kripto varlığı menkul kıymet olarak görüyor ve SEC’in bu kararı verme yetkisine sahip olduğunu düşünüyor.

“Bir şeyin menkul kıymet olduğu ölçüde, SEC’in çok fazla yetkisi olduğunu ve birçok kripto tokenın da gerçekten menkul kıymet olduğunu düşünüyorum. Önceki başkan ve önceki SEC, bu menkul kıymet veya tokenların bazılarını kurallara uygun hale getirmek için çok sayıda yaptırım gerçekleştirdiler.”

Gensler, birçok kripto varlığının sınıflandırılması gerektiğine inansa da, birinci öncelik olarak SEC’in zaten bir menkul kıymet olmadığını belirlediği Bitcoin (BTC) trade’i yapan yatırımcıların korunması gerektiğini düşünüyor.

“Bitcoin 2 trilyon dolarlık bir varlık sınıfının yarısını temsil ediyor. Sınırlı bir değer deposu olsa da oldukça değişken bir yapıya sahip ve bu dalgalanmaya rağmen yatırım yapmak isteyen birçok yatırımcı söz konusu.

Bu sebeple yatırımcı korunmasına daha fazla ihtiyaç duyulduğunu düşünüyorum. Kripto borsalarını denetleyen bir federal rejime sahip değiliz. Eğer yatırımcılar Bitcoin ile trade yapmak istiyorlarsa yatırımcı korunmasına sahip olmamız gerekiyor. Bu da sistemimizde şu anda bir boşluk olarak yer alıyor.”

Gensler, SEC ve Kongre’nin ortak çabası sayesinde, hükümetin kripto varlığın ticaretini yapanları korumanın bir yolunu bulabileceğini düşünüyor.

“İster borsa ister vadeli işlem borsaları olsun, borsalarda dolandırıcılık ve manipülasyona karşı korunmaya yardımcı olmak ve bunun bütünlüğünü korumak için 1930’larda uygulamaya konulan uygulamalar söz konusuydu. Sanırım bu, uygun görürlerse, bu spekülatif varlık sınıfına yatırım yapmak isteyen insanlara biraz koruma getirmeye çalışmak için Kongre ile birlikte çalışacağımız bir şey. “


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x