Yükleniyor...

SEC Bir Borsayı Daha Kapattı

1pool Ltd.

sec bir borsayi daha kapatti

1pool Ltd. şirketi tarafından desteklenen 1Broker isimli menkul kıymetler borsası, 3 şirket tarafından SEC’e ihbar edildi. SEC gelen ihbar üzerine hareket ederek gerekli incelemeleri yaptı ve 1Broker’ın yasa ihlali yaptığında karar kıldı. Emtia Vadeli İşlemleri Ticaret Komisyonu(CFTC), 1Broker’ın ticaret borsa yasasını ihlal ettiğini açıkladı.

Şuanda 1Broker büyük bir baskı altında. SEC, CFTC ve FBI hepsi birden 1Broker’a karşı baskı kurmuş durumda ve şirketin web sitesi şuanda engellenmiş. 1Broker adlı şirket, Marshall Adalarına kayıtlı olan 1pool Ltd. tarafından finanse edilmekte.

CEO Patrick Brunner ise açılan davalara karşı bir dava açıldığını belirtti.

FBI’da çalışan bir ajan ise şu açıklamayı yaptı: “1Broker platformu birçok güvenlik kuralını ihlal ediyordu. Swap hareketlerini yaparken şirket tamamen yasa dışı hareket ediyor.” Yine kurulan komisyon Brunner ve 1Broker’ın swap işlemlerini ulusal borsada yapmadığını ve tamamen kayıt dışı bir şekilde işlemlerin yapıldığını belirtti.

CFTC’den gelen açıklamaya göre ise şirket tam anlamıyla bir paravan. Borsada hesap oluştururken doğrulama gerekmediği için bu kişiler sahte hesaplarla swap işlemleri yaparak kara para aklamakta. Şirket ne kurulurken nede kurulduktan sonra güvenlik prosedürlerinin hiç birini yerine getirmemiş.

1Broker ise bu duruma karşı şu açıklamayı yaptı: “Eğer SEC yasağı kaldırırsa müşterilerimizin borsamızda yer alan paralarını çekmesini sağlayacağız. Biz iddia da yer aldığı gibi kaçak bir şirket olsaydık bu çaba içerisine girmezdik. Şirketin tüm açık pozisyonları kapatıldı. Birçok müşterimiz mağdur oldu. Eğer dava düşerse, bu kadar mağdur olan müşterimizin zararını SEC karşılayacak mı?

Coinkolik Yorumu

Bu tarz borsaların kapanması ile birlikte birçok kripto para yatırımcısı mağdur oluyor. Diğer yandan işlem hacmi de küçüldüğü için bu haberler kripto para borsası için çok zararlı.

Diğer yandan, iddialara baktığımızda 1broker paravan bir şirket gibi duruyor. Bu tarz kara para aklama faaliyetleri için Bitcoin’in kullanılması da imajı sarsan bir durum. Eğer belirtildiği gibi kara para aklamak için kurulmuş bir paravan şirket ise bu karar borsaları olumlu da etkileyebilir.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x