Yükleniyor...

SEC’in Bitcoin ETF’sini Onaylanması için Sunulan 5 Neden

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) komisyoneri Elad L.

Bitcon ETF SEC

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) komisyoneri Elad L. Roisman ile yapılan bir toplantıda, SolidX, VanEck ve CBOE temsilcilerinin bir araya geldiklerini sizlerle paylaşmıştık. Toplantıda VanEck ve SolidX’in Bitcoin borsa yatırım fonunu (ETF) onaylaması için beş ana neden sunduğu ortaya çıktı.

Geleneksel finans sektöründe uzun yıllardır faaliyet gösteren ve adının altında yüzlerce ETF’nin yer aldığı New York merkezli bir yatırım yönetim şirketi olan VanEck, SEC’in Bitcoin ETF’i onaylarken dikkate alması gereken noktaları şöyle özetledi:

  1. Şu anda Bitcoin için önemli bir düzenlenmiş türev piyasası var
  2. İlgili pazarlar CBOE, Bitcoin Futures, OTC masaları tarafından düzenleniyor
  3. Önceden emtia bazlı ETP’lerin onaylanması ile tutarlı olarak fiyat manipülasyonuyla ilgili endişeler hafifletildi
  4. CBOE’nin kuralları Trust hisselerinin potansiyel manipülasyonu için gözetilecek şekilde tasarlandı
  5. Yatırımcı korumasını teşvik edecek

Daha önce SEC, Winklevoss Bitcoin ETF’sini öncelikli olarak BTC’nin temel fiyatını bulmak için Gemini’deki halka açık bir kripto para birimi alışverişine olan bağımlılığı nedeniyle reddetmişti.

Winklevoss Bitcoin ETF’sinin reddine bir yanıt olarak ProShares ve diğer iki şirket, ETF’lerin BTC fiyatını CBOE ve CME Group tarafından işletilen vadeli işlemler piyasasına dayandıran 9 ETF’ye başvurdu. O zaman, ETF’lerin üç şirket tarafından doldurulması, SEC’in kripto para birimi değişimi ile ilgili endişelerini dikkate aldığı için akıllı bir hareket olarak görülüyordu. Nitekim SEC, 9 ETF’yide reddetti ve vadeli işlem piyasasının bir ETF’yi desteklemek için önemli bir boyutta olmadığını belirtti.

Geçtiğimiz birkaç ay boyunca analistler, VanEck ve SolidX’in yüzlerce onaylı ETF’ye sahip olduklarını ve Bitcoin ETF’sinin onaylanması için bu şirketlerin en güçlü şansı yarattıkları değerlendirmesinde bulundular. Şimdi gözler SEC’in bu ayın sonunda veya Kasım ayının başında alacağı karara çevrilmiş durumda.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner