Yükleniyor...

“SEC’in Bitcoin’e Karşı Uygulamaları Sinir Bozucu”

VanEck'in dijital değerler yöneticisi Gabor Gurbacs, ABD Menkul Kıymetler ve Piyasalar Komisyonu'nun (SEC) Bitcoin ETF'leri hakkındaki tavrının sinir bozucu olduğunu ifade etti.

Bitcoin SEC

VanEck’in dijital değerler yöneticisi Gabor Gurbacs, ABD Menkul Kıymetler ve Piyasalar Komisyonu’nun (SEC) Bitcoin ETF’leri hakkındaki tavrının sinir bozucu olduğunu ifade etti. Podcast konuşmasında Gurbacs, VanEck’in ETF başvuru sürecinde geçtiği yolları anlattı. Bir Bitcoin ürünü yaratmaya çalışan VanEck ve piyasa manipülasyonları hakkında görüşlerini bildirdi.

Şu anda VanEck, SolidX adındaki Bitcoin borsasında Bitcoin ETF ürününü kabul ettirme peşinde ve bunun için çalışıyor. SEC, 2019 Şubat ayının sonlarına doğru kararını verecek. Gurbacs, VanEck’in önde gelen bir firma olduğunu ve 2. Dünya Savaşı’ndan sonra ABD vatandaşlarının toparlanması için ortak fon oluşturan ilk firmalardan olduklarını hatırlatıyor.  Gurbacs, emtia olarak altını ele alan ve bu konuda öncü olmayı başarabilen VanEck’in ETF alanındaki başarısının saydam veri sağlamasından anlaşılabileceğini söylüyor.

Gurbacs’ın konuşmasına bakarak durumun sıkıntılı olduğu çıkarımında bulunulabilir çünkü kendisi yıllardır SEC’in ETF ürününü kabul ettirmeye çalıştıklarını söylerken biraz sert. Gurbacs, Bitcoin’e çifte standart uygulandığı görüşünde. Gurbacs, düzenleyici kurumların ortaya koyduğu şartların emtia pazarında hiçbir değere karşılık gelmeyecek şekilde olduğunu söylüyor. Altın, bakım ve gümüş gibi emtiaların halka açık belgelerinde yüksek gerekliliklerin olmadığını dile getiriyor.

SEC’in dile getirdiği endişelerden biri de Bitcoin piyasasının bir kısmının yabancı borsalarda işlem görmesi. SEC bu yüzden dışarıdan gelebilecek manipülasyonlara yaptırım uygulanmamasından çekiniyor.

Tüm bunlarla birlikte Gurbacs’ın ETF onayına dair umutları diri. Bunu göstermek için ise VanEck ile diğer reddedilen ETF’Ler arasındaki farklara değiniyor. VanEck ETF’lerinin fiziksel olarak desteklendiğinin altını çizen Gurbacs, her zaman denetime açık olduğunu da söylüyor. Düzenlenmiş tezgah üstü işlemleri ve kurumları hedef alan 25 Bitcoin’lik paketlerden oluşacağını açıkladı. Gözüken o ki VanEck ekibi yine red cevabı alırsa işin peşini bırakmayacak ve onay alana kadar ısrarlarında devam edecekler.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x