Yükleniyor...

SEC, Bitwise ve VanEck Bitcoin ETF’si için Kararını Erteledi!

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), bu yılın başlarında iki Bitcoin borsa yatırım fonu (ETF) teklifi için kararını erteledi.

SEC Bitcoin ETF

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), bu yılın başlarında iki Bitcoin borsa yatırım fonu (ETF) teklifi için kararını erteledi.

NYSE Arca ile Bitwise Asset Management tarafından sunulan ilk Bitcoin ETF teklifi, 15 Şubat’ta Federal Register’ta yayınlandı. İlk 45 günlük dosyalama ile ilgili ilk karar için süreç başlamış oldu. Genel olarak, SEC herhangi bir ETF teklifini onaylamak veya reddetmek için 240 güne sahiptir. Bugünün kararı, SEC’in şu anda teklifi değerlendirmek için başka bir 45’e ihtiyacı olduğunu gösteriyor.

ETF’lere İlişkin Kararlar 16 Mayıs Sonrasına Kaldı

SEC, bugün yaptığı açıklama ile 16 Mayıs 2019 tarihine kadar “önerilen kural değişikliğini onaylayıp onaylamamaya karar vermek için” herhangi bir işlemin yapılmayacağını duyurdu. SEC, ETF’ye ilişkin önerilen kural değişikliği hakkında şu ana kadar 21 değerlendirme aldı.

SEC ayrıca, VanEck ve SolidX tarafından Cboe BZX Borsası ortaklığıyla sunulan bir başka Bitcoin ETF önerisini de gözden geçiriyor. VanEck/SolidX önerisi başlangıçta neredeyse bir yıl önce SEC’e iletildi, ancak ABD tarihindeki en uzun kısmi hükümet kapatılmasından dolayı başvuru Ocak ayında geri çekildi. VanEck CEO’su Jan van Eck, hükümetin kapatılmasının teklifi sunan şirketler ile SEC arasındaki görüşmeleri duraklattığını açıkladı.

Cboe, ETF teklifini Ocak ayının sonlarında yeniden SEC’e iletti ve 20 Şubat’ta Federal Register’ta yayınlandı. SEC, bu kararı için de süreyi uzattı ve 21 Mayıs’ı kesin bir karar vereceği ya da işlem başlatılacağı tarih olarak belirledi.

SEC henüz herhangi bir Bitcoin ETF’sini onaylamamış olsa da genel beklenti bir Bitcoin ETF’sinin bu yıl onaylanacağı yönünde.

Şubat ayı başında yayınlanan Roll Call’la yapılan röportajda SEC komisyoneri Robert Jackson, ETF önerisinin düzenleyicinin belirlediği standartları karşılayacağına inandığını söyledi. Kobre Kim hukuk firmasının avukatı Jake Chervinsky daha da ileri giderek kripto para ekosistemindeki [10] aylık bir gelişmenin Bitcoin ETF onayını almak için yeterli olabileceğini söyledi.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x