Yükleniyor...

SEC Davaları, Borsalardan Para Çıkışına Neden Oldu

SEC'in iki büyük kripto para borsasına dava açması, borsalardan yüksek miktarda fon çekimine neden oldu.

gary gensler sec

SEC‘in iki büyük kripto para borsasına dava açması, borsalardan yüksek miktarda fon çekimine neden oldu.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC), iki büyük borsa Binance ve Coinbase’e dava açması sektörde paniğe neden oldu. Bu paniğin giderilebilmesi adına iki borsanın da CEO’su dava haberlerinin medyaya düşmesi ardından topluluğu durum hakkında bilgilendirmeye devam ediyor.

SEC’in Davalarının Ardından Borsalarda Para Çekimi Arttı

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

SEC‘in Binance, Binance US ve Coinbase’e yönelik davalara ilişkin haberlerin ardından bu borsalardan para çekimleri yaşandı. Blockchain verilerine göre, bu davalara yanıt olarak kullanıcılar yaklaşık 4 milyar dolarlık mevduatı çekti. Nansen ve Glassnode gibi Blockchain analitik firmalarının verilerine göre, Ethereum ağı üzerinden 3,1 milyar dolarlık birleşik net çıkış ve Bitcoin’de 864 milyon dolarlık bir çıkış gerçekleşti.

dava

SEC önce Binance, Binance US ve CEO CZ'” Zhao’ya’ye karşı federal menkul kıymetler yasalarını ihlal ettiği iddialarıyla dava açtı. Daha sonra SEC tarafından Coinbase’e halka kayıtsız menkul kıymetler sunduğu gerekçesiyle dava açıldı. SEC’in menkul kıymet olarak kabul ettiği token’lardan bazıları, Binance’in BNB’si, Cardano’nun ADA’sı ve Polygon’un MATIC’i, bu davalardan etkilendi ancak değer kaybı yaşadı. SEC, Binance US üzerindeki varlıkları dondurarak yatırımcıları ve piyasa yapıcıların platformdan uzaklaşmasına sebep oldu.

Kripto yatırımcılar, düzenleyici kısıtlamalardan endişe duyarak hedeflenen borsalardan fonlarını toplu halde çekti. Binance, dünyanın en büyük kripto borsası olarak ticaret hacmi açısından önemli bir çıkış yaşadı. Coinbase ise Ethereum üzerinden büyük bir fon çıkışı yaşadı. Bu durum, yatırımcı güvenini sarsan bir rezerv raporu ve FTX’in çöküşü gibi faktörlerle birleştiğinde büyük bir düşüşe yol açtı.

Bu davalardan dolayı yaşanan para çekme dalgası borsalardaki varlıkların sadece küçük bir yüzdesini temsil etse de, borsalar hızlı bir şekilde para çekme işlemlerini gerçekleştirdi. Coinbase, kullanıcılarına SEC’in taktiklerine karşı dikkatli olmalarını ve mümkün olan en kısa sürede USD’yi çekmelerini söyledi. Binance US ise ABD doları mevduatlarını askıya aldı ve USD ticaret çiftlerini geçici olarak kaldırdı.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x