Yükleniyor...

SEC Davası Öncesi Coinbase’den Ripple’a Darbe

Dünyanın en büyük kripto para borsalarından biri olan Coinbase, XRP ile birlikte birkaç altcoin için cüzdan desteğini sona erdireceğini açıkladı.

Dünyanın en büyük kripto para borsalarından biri olan Coinbase, XRP ile birlikte birkaç altcoin için cüzdan desteğini sona erdireceğini açıkladı. Bu kararın, Ripple ve SEC davası öncesi alınması, bazı soru işaretlerine sebep oldu. 

Coinbase 5 Varlığı Delist Ediyor

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Coinbase, 5 Aralık itibari ile Bitcoin Cash, Ethereum Classic, Stellar ve XRP cüzdan hizmetlerini desteklemeyeceklerini açıkladı. Bu karara gerekçe olarak ise, düşük kullanım oranları gösterildi. Coinbase Wallet hesabında bu kripto varlıkları tutan kullanıcılar, işlemler kapandıktan sonra 2023’e kadar paralarını çekmeye devam edebilecekler. 

Coinbase ve XRP 

Coinbase borsası, SEC’nin Ripple’a dava açmasının ardından XRP ticaretini durduran ilk kripto para borsalarından biri olmuştu. Coinbase, 2020 yılının sonundan beri XRP ticaretine izin vermiyor. Alınan bu son kararla birlikte saklama hizmetini de durdurma kararı alan Coinbase, XRP ile bütün bağları koparmış olacak. 

Coinbase geçtiğimiz aylarda Ripple ve SEC davasına dahil olarak Ripple lehine görüş bildirme talebinde bulunmuş ve toplulukta heyecan yaratmıştı. Coinbase yetkilileri konu ile ilgili yaptıkları açıklamada, SEC’nin kripto endüstrisi düenlemeleri konusunda şeffaf olmadığını ve SEC’nin Ripple’ın faliyetleri konusunda dava açmadan önce bir bildirimde bulunmamasının adil olmadığını belirtmişlerdi. 

Bu gelişmeden sonra XRP topluluğu, varlığın Coinbase’de yeniden listeleneceğine dair beklenti içine girmişti. Fakat borsanın aldığı son karar, XRP ile tüm bağları kopardığı anlamına geliyor. 

SEC ve XRP Bugün Bir Araya Gelecek

SEC ve Ripple davasında taraflar özet kararlara yanıt sunmak için bugün bir araya gelecek. Eylül ayının 17’sinde iki taraf da mahkemeye özet karar için bir dilekçe vermişti. Mahkeme ise özet karar önergelerini iki tarafın da 30 Kasım’ kadar iletmesini istedi. Bugünden itibaren davada kritik bir sürecin başlayacağı düşünülüyor. Bu gelişmenin hemen öncesinde Coinbase’in aldığı karar ise soru işaretlerine sebep oluyor. 

Birçok yatırımcı, Coinbase’in aldığı kararı XRP’nin davayı kaybedeceğine yönelik yorumlasa da, XRP fiyatı bu gelişmeden etkilenmeyerek son 24 saatte %2’nin üzerinde yükseldi ve 0,4 dolar bandına adım attı. Ayrıca davada ortaya çıkan Hinman belgeleri ve dostane brifing dosyaları gibi etmenler, Ripple tarafının kazançlı çıkma ihtimalini artıran etkenler arasında yer alıyor. 

XRP Fiyat Analizi 

XRP fiyatının yükselişine devam etmesi durumunda ilk direnç noktası 45 cent seviyesinde bulunuyor. XRP’nin bu seviyeyi de kırması durumunda karşılaşacağı bir diğer direnç noktası ise 50 cent seviyesinde. Olası bir düşüş senaryosunda kripto varlığın göreceği destek noktaları ise 38 cent ve 33 cent noktalarında yer alıyor. Son olarak bugün her iki tarafın da özet kararlara yanıtlarını iletmesi bekleniyor. Bu yanıtlar ise 5 Aralık tarihinde gerçekleşecek duruşmada açıklanacak. Bu yüzden 5 Aralık tarihine kadarki süreçte XRP piyasasında volatilite artabilir. 


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x