Yükleniyor...

SEC Eski Başkanı, Bitcoin (BTC) Hakkında Konuştu

SEC eski Başkanı Jay Clayton, CNBC ile yaptığı röportajda, Bitcoin'in (BTC) oldukça kısa bir süre içerisinde menkul kıymet olmadığına karar verildiğini söyledi.

CLAYTON

SEC eski Başkanı Jay Clayton, CNBC ile yaptığı röportajda, Bitcoin’in (BTC) oldukça kısa bir süre içerisinde menkul kıymet olmadığına karar verildiğini söyledi.

“SEC’e ulaşmadan önce Bitcoin’in bir menkul kıymet olmadığına karar verildi. Bu nedenle SEC’in Bitcoin üzerindeki yetkisinin oldukça dolaylı olduğunu ifade edebiliriz.”

Clayton, Nisan 2018’de, bir kongre oturumu sırasında yaptığı açıklamada, Bitcoin’in bir menkul kıymet olmadığını ifade etmişti.

“En çok alım satım yapılan değişim araçlarından bir tanesi Bitcoin’dir. Çoğu insan tarafından bir menkul kıymet olarak değil bir para birimi ikamesi olarak görülüyor.”

SEC’in kurumsal finans bölümünün eski yöneticisi William Hinman da, Haziran 2018’de yaptığı açıklamada, en büyük ikinci kripto para birimi olan Ethereum’un (ETH) menkul kıymet olarak düzenlenmesine gerek olmadığını ifade etmişti.

Clayton’ın yaptığı son yorumlar, Ripple’ın Bitcoin ve Ethereum’un neden menkul kıymet olarak görülmediği sorusunun üzerine geldi. Ripple, konuyla ilgili SEC’den belge talebinde bulunmuştu.

SEC, bu isteğe karşılık, XRP’nin Ripple şirketine bağlı olduğunu ve Bitcoin ile Ethereum’un yapı itibariyle XRP’den çok daha farklı olduğunu belirtti.

Yönetmelikler Gelecek

Clayton’a göre, Bitcoin her ne kadar SEC kapsamına girmese de, bu durum düzenlenmesine engel teşkil etmiyor. Clayron, Bitcoin ve diğer kripto paralar hususunda hem yerel hem de uluslararası bir düzenlemenin gelmesini bekliyor:

“Günün sonunda dijital varlıklar hakkında hem uluslararası hem de yerel anlamda düzenlemeler gelmesini bekliyorum.”

Clayton, geçtiğimiz hafta kripto para odaklı bir kuruluş olan One River Asset Management taradından da danışman olarak işe alınmıştı.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x