Yükleniyor...

SEC’ten EtherDelta Kurucusuna Binlerce Dolarlık Ceza!

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), merkezi olmayan Ethereum borsası (DEX) EtherDelta'nın kurucusunu kayıtsız borsa yürütmekle suçlayarak ceza kesti.

SEC EtherDelta

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), merkezi olmayan Ethereum borsası (DEX) EtherDelta’nın kurucusunu kayıtsız borsa yürütmekle suçlayarak ceza kesti.

DEX temelli kripto para borsası, kullanıcılara hesap kaydı gerekmeksizin ya da fonlarını borsaya emanet etmeden Ethereum tabanlı token ticareti yapmalarına izin veriyor. İşlemler akıllı sözleşme ile yürütülüyor. Ancak bu borsa işletmecisi tarafından sürdürülen kayıt dışı altyapıya sahipti. SEC’e göre, EtherDelta platformu yasadışı olarak kullanıcılarına SEC izinli olduğunu öne sürüyordu.

SEC’in Enformasyon Bölümü’nün direktörlerinden Stephanie Avakian, “EtherDelta’nın hem çevrimiçi bir menkul kıymet borsası kullanıcı arayüzü hem de temel işlevselliği bulunuyordu. Bundan dolayı SEC’e kaydolması ya da muafiyete hak kazanması gerekiyordu” dedi. Peikin, “Menkul kıymet borsalarına dağıtılmış defter teknolojisinin kullanımı ve uygulanmasıyla önemli bir inovasyon dönemine şahit oluyoruz. Ancak yatırımcıları korumak için bu inovasyo SEC’in dijital pazarlara dair düşünceli gözetimini ve mevcut yasaların uygulanmasını gerektiriyor.” diye ekledi.

EtherDelta’nın kurucusu Zachary Coburn, suçlamaları kabul etmesine ya da reddetmesine rağmen 13.000 dolarlık önyargı faizini ve 75.000 dolarlık ceza ödemeyi kabul etti. Bununla birlikte borsada 300.000 dolarlık hacim kesintisi yapılacak.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner