Yükleniyor...

SEC, Ponzi Şeması Oluşturdukları İddiasıyla Forsage Yetkililerini Suçladı

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), ponzi şeması olduğunu iddia ettiği Forsage'in yetkililerini suçladı.

sec

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), ponzi şeması olduğunu iddia ettiği Forsage’in yetkililerini suçladı.

SEC, milyonlarca yatırımcıdan 300 milyon dolardan fazla fon toplayan kripto piramidi ve ponzi şeması olan Forsage’in kurulmasında ve tanıtılmasında payı olan 11 kişiyi suçladı.

SEC’in suçladığı ve ceza verdiği kişiler arasında dört kurucusuyla birlikte, reklam faaliyetlerini yürüten isimler de yer alıyor.

SEC’in açıklamasına göre kurucular Rusya, Gürcistan ve Endonezya’da ikamet ediyor. ABD’de yaşayan üç destekçi de sosyal medya faaliyetlerini yürütüyor.

SEC’e göre Vladimir Okhotnikov, Jane Doe, Mikhail Sergeev ve Sergey Maslakov milyonlarca yatırımcının akıllı sözleşmeler yoluyla işlem yapmasına izin veren Forsage.io’yu başlattı.

Düzenleyicinin raporuna göre Eylül 2020’de Filipinler Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, Mart 2021’de ise bir Montana Menkul Kıymetler ve Sigorta yetkilisi, Forsage’i sahtekarlıkla suçladı ve faaliyetlerini durdurmasını istedi. Ancak tüm bunlara rağmen Forsage, YouTube gibi çeşitli kanallardan reklam yapmayı sürdürdü.

SEC’in Kripto Varlıklar ve Siber Birimi Başkan Vekili Carolyn Welshhans, konuyla ilgili olarak şunları söyledi.

“Şikayette de belirtildiği gibi Forsage, yatırımcılara agresif bir biçimde pazarlanan sahte bir ponzi şemasıdır.

Dolandırıcılar, planlarını akıllı sözleşmelere ve blokzincirlerine odaklayarak, federal menkul kıymet yasalarını atlatamazlar”


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x