Yükleniyor...

SEC, Sam Bankman-Fried’ı Yatırımcıları Dolandırmakla Suçladı

SEC, FTX eski CEO'su Sam Bankman-Fried'ı yatırımcıları dolandırmakla suçladı ve mahkemeye verdi.

sec 3

SEC, FTX eski CEO’su Sam Bankman-Fried’ı yatırımcıları dolandırmakla suçladı ve mahkemeye verdi.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, FTX’in kurucusu SBF’yi hedef almayı sürdürüyor.

SEC, FTX ile İlgili Hamlelerini Artırıyor

Regülatör, konuya ilişkin açıklamayı resmi sitesi üzerinden gerçekleştirdi.

Açıklamaya göre SBF, yatırımcılardan yaklaşık 1,8 milyar dolarlık fon topladı ve bu fonları gizli bir biçimde Alamede Research’e yönlendirdi.

Komisyon, diğer menkul kıymet kanunu ihlallerine ve iddia edilen suiistimallere ilişkin diğer kurum ve kişilere yönelik soruşturmanın da devam ettiğini vurguladı.

SEC’in şikayetine göre FTX, Mayıs 2019’dan bu yana yatırımcılardan 1,8 milyar dolardan fazla fon topladı. Fon toplanılanlar arasında 90 ABD merkezli yatırımcı da yer aldı. Yatırımların 1.1 milyar dolarlık kısmının da ABD’li yatırımcılardan geldiği ifade edildi.

Şikayette ayrıca, SBF’nin FTX’i güvenli ve sorumlu bir ticaret platformu olduğunu söyleyerek müşterileri kandırdı.

SEC’in başvurusunda üç konu üzerinde duruldu. Bunlardan ilki SBF’nin fonları gizli bir biçimde Alameda Research’e aktarması olurken, ikincisi de Alameda’ya müşteri fonlarından elde edilen ve neredeyse sınırsız bir kredi limiti sağlaması oldu. Son olarak FTX’in Alameda’nın FTX’e bağlı token’lar gibi aşırı değerli ve likit olmayan varlıklara yatırım yapmasından ötürü açıklanmayan risklere dikkat çekildi.

Açıklamada ek olarak, SBF’nin müşterilerden elde edilen fonları kullanarak belirsiz girişimlere yatırım yaptığı, lüks gayrimenkuller satın aldığı ve büyük siyasi bağışlar yaptığı iddia edildi.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner