Yükleniyor...

SEC’ten Şaşırtıcı Kripto Para Adımı!

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'ndan (SEC) kripto paralara dönük şaşırtıcı bir adım geldi.

SEC Kripto Para

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’ndan (SEC) kripto paralara dönük şaşırtıcı bir adım geldi. ABD’nin düzenleyici kurumu üstleniciler aracılığıyla bir Bitcoin ve bir Ethereum node’unun yanı sıra Bitcoin Cash, Stellar, Zcash, EOS, NEO ve XRP Ledger gibi Blockchain’lerden de mümkün olduğu kadar node çalıştırmayı planlıyor.

SEC’in neden kendi node’unu çalıştırma gereği duyduğuyla ilgili net bir bilgi bulunmuyor. Nihai hedefin risk izleme çabalarını geliştirme ve dijital varlıklar konusunda bilgi edinme olduğu bildiriliyor. SEC’in asıl amacı ise kripto para birimlerinin Blockchain verilerini ikincil kaynaklardan sağlamak yerine direkt ana kaynağından almak.

Düzenleyici kurum ayrıca hash gücü, hash algoritmaları, madencilik zorluğu, blok ödülleri, işlem miktarı ve büyüklüğü, arz miktarı ve Blockchain büyüklüğü gibi verilere de sahip olma niyetinde. Her ne kadar bu tür veriler birçok platformdan ücretsiz edinililebiliyor olsa da SEC sadece veri edinmek yerine bu verilerin analizini yapmayı hedefliyor gibi görünüyor. Nitekim SEC’in üstlenicilerden sunmalarını istediği talepleri de bunu işaret ediyor.

Kurumun üstlenicilerden sunmalarını istedikleri ise şunlar;

  • Yüksek seviyede veri ayrıştırma titizliği
  • Yapılan normalizasyonun mali tablo denetim testinin gerekliliklerini sağlaması
  • Genesis (ilk blok) bloktan itibaren tüm verilerin tek seferde sunulması ve daha sonra bazı başka kaynaklarla ve kendi seçtikleri API yöntemleriyle günlük olarak güncellenmesi

Ayrıca SEC, gerekmesi durumunda üstleniciden 3 ay içinde yeni Blockchain’ler eklemesini talep edebilir.

Tüm bunlar ABD’nin düzenleyici kurumun Blockchain’lerdeki gözetim sistemiyle ağda kimin ne yaptığını görmek veya tahmin etmek istediğini gösteriyor. Hepsinden önemlisi ise bu sistem ile SEC, Blockchain’in benzersiz yönlerini hesaba katarak bir politika benimseyebilir ve kripto paralar için daha yapıcı bir çerçeve oluşturabilir. Elbetteki tüm bunlar yalnızca birer tahmin. SEC’in aldığı bu kararla neyi hedeflediği şimdilik belirsiz.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x