Yükleniyor...

SEC Uyardı! Kripto Para Dolandırıcılığında Artış Var

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, yatırımcılardan 27 milyon dolar dolandırdığı iddia edilen bir Ponzi programı nedeniyle Maryland merkezli iki şirketi suçlu buldu

SEC Uyardi Kripto Para Dolandiriciliginda Artis Var

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, yatırımcılardan 27 milyon dolar dolandırdığı iddia edilen bir Ponzi programı nedeniyle Maryland merkezli iki şirketi suçlu buldu.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Devam eden pandeminin ortasında tüm dünyada kripto dolandırıcılığı arttı. ABD Menkul Kıymetler Borsası Komisyonu, dolandırıcıların yaklaşık 1.200 yatırımcıdan 27 milyon dolardan fazla para topladığını açıkladı. Ponzi programının, insanlara paralarını kripto para borsalarında takas etme sözü vererek dolandırdığı söyleniyor. SEC’e göre, dolandırıcılık faaliyetlerine karışan gayri meşru şirketler, kripto saadet zinciri yürütmek için kurulmuş sahte şirketler olan 1st Million LLC ve The Smart Partners LLC’dir.

Dolandırıcılar, Afrikalı Göçmenleri Hedef Aldı.

SEC’in raporlarına göre, Afrika kökenli şirket sahipleri, çoğu Afrikalı göçmen olan yatırımcılara, fonlarının kripto ticareti ve diğer döviz işlemleri için kullanılacağını vaat ettiler. SEC ayrıca, şirketlerin sık sık kamu güvenine atıfta bulunduğunu ve Afrikalı göçmenleri hedeflediklerini, kripto borsalarında yatırımcı fonları alıp satarken yatırımcılara %6 ila %42 oranında risksiz getiri vaat ettiğini bildirdi. SEC, uzman bir trader olduğunu iddia eden 1st Million LLC ve The Smart Partners LLC sahibi Dennis Jali’nin kendisini yalan bir şekilde milyoner olarak tanıttığını, yüz yüze toplantılar yapmak için ofis alanı kiraladığını ve meşru bir şirket görüntüsü verdiğini iddia etti.

Küresel Salgının Ortasında Kripto Dolandırıcılığı Artmaya Devam Ediyor.

Kripto para birimi dolandırıcılıkları, devam eden küresel salgının ortasında dünya çapında önemli ölçüde arttı. Bu yılın başlarında, ABD Federal Araştırma Bürosu, dolandırıcıların kripto para birimi dolandırıcılığında bir artış tetiklemek isteyebileceğini belirten bir uyarı yayınladı. Fidye yazılımı saldırılarında, saadet zincirlerinde ve diğer çeşitli kripto para dolandırıcılıklarında birçok ülke artış olduğunu bildirdi.

Sahte eşantiyonlar, sekstortion, sahte borsa, sahte ICO‘lar, Bitcoin kurtarma, video dolandırıcılığı, saadet zinciri gibi kripto içeren çeşitli dolandırıcılık türleri sıklaştı ve liste devam ediyor. Ayrıca, daha önce, Twitter’daki birkaç ünlü kişinin hesapları, takipçilerinden Bitcoin istemek için hacklenmişti.


Üyelik
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinize duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x
()
x