SecondMarket kurucusu Barry Silbert'tan, 10 yıllık Bitcoin Tahminleri • Coinkolik
Yükleniyor...

SecondMarket kurucusu Barry Silbert’tan, 10 yıllık Bitcoin Tahminleri

Bitcoin, hızlı bir ivmeyle yükselen ve kısa zamanda paranın işleyişiyle ödeme sistemlerine inovasyonlar getiren bir dijital para birimi oldu.

Bitcoin, hızlı bir ivmeyle yükselen ve kısa zamanda paranın işleyişiyle ödeme sistemlerine inovasyonlar getiren bir dijital para birimi oldu. Barry Silbert, (SecondMarket ve BitTrust kurucusu – aynı zamanda Bitcoin açık artırmasına teklif veren isimlerden biri) Bitcoin’in, 2014 yılında karşılaşacaklarını daha önceden belirttiği bir gönderiyi Twitter adresinde yayınladı.

Bu tahminlerinde yanılmayan Barry Silbert, bu sefer ise Bitcoin’in gelecek 10 yılda nasıl bir serüven izleyeceği ile ilgili tahminlerini, Entrepreneur.com’a açıkladı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Yatırımcıları ve Bitcoin kullanıcılarını en çok merak ettiren tahminlerden biri, Bitcoin’in 2013 yılındaki gibi bir fiyat balonu yaşacağı oldu. Hatta Barry Silbert bu konuda garanti veriyor ve şu şekilde konuşuyor:

“Bitcoin piyasasının tarihi bir balon, düzelme, sağlamlaştırma ve diğer bir yükselmeden oluşuyor. Bu 4 defa oldu ve yeniden olacak.”

Diğer tahminlere göz atacak olursak;

1. Bitcoin Facebook’un; havale, bankacılık ve kişiler arası para transfer servisini kullanıcılara sunmasını sağlayacak.

Facebook’un daha öncelerde de Facebook Credits ile oyun ödemelerinde kullanıcılarına bazı servisler sunduğunu biliyoruz. Fakat Silbert, Bitcoin ve diğer kriptopara birimlerinin, Facebook kullanıcıları arasında para transferi aracı olarak kullanılabileceğini düşünüyor. Bu sayede kişiler tanıdıkları kişilere, deniz aşırı ülkelerden para transferini çok basit bir şekilde yapabilecekler.

Bu konuda Silbert, şunları söylüyor, “Banka hesabıu oluştururken vereceğiniz bilgiler, zaten Facebook’un sahip olduğu bilgiler. Bir sosyal ağ yaratarak, Facebook aynı zamanda güvene dayalı ilişkilerin oluştuğu ve ödemeler ile havalelere altyapı sağlayacak bir sistem oluşturmuş oldu.”

Bu konuda atılmış adımlardan Blockchain.info ve Quickcoin‘in Facebook ile Bitcoin gönderme seçeneklerine göz atabilirsiniz.

2. Tüm e-ticaret siteleri Bitcoin kabul edecek.

İnternet üzerinden alışveriş yapılırken, dijital paraların kullanımı ile daha güvenli ve hızlı alışverişler yapılabiliyor. Son zamanlarda çoğu e-ticaret sitesinin Bitcoin ödemesi kabul ettiğin görüyoruz ve Silbert bu konuda yanılmıyor. İleride sitelerin ödeme kısmında Bitcoin’i görmemiz bizi şaşırtmayacaktır.

3. Western Union ve MoneyGram’s gibi para transferi şirketlerinin kullanımı azalacak.

Silbert, bu iki eski usül para transfer servislerinin, ileride Bitcoin’i ödeme protokolü olarak adapte edeceklerini ve eğer bunu yapmazlarsa kullanımlarının biteceğini savunuyor. Silbert’a göre, öyle gözüküyor ki, ya Bitcoin’i kabul edecekler ya da bu diyardan çekip gidecekler.

Silbert, “Eğer adapte olmazlarsa, gelecek 10 yıl içerisinde Kodak ile aynı sona sahip olacaklar. Onlar, inovasyon yapmadıkları için dağıldılar ve yok oldular.”

Western Union ve MoneyGram gibi para transferi şirketleri, kullanıcılarına transferlerinde gözle görülür derecede fazla masraflar çıkarıyor. Bitcoin ise, deniz aşırı ülkelere transferlerde bile, çok düşük işlem ücretleri talep ediyor. (Neredeyse ücretsiz) Yakın zamanlarda Hikmet Ersek de, “Bitcoin eğer bir para birimi olarak düzenlenirse ve müşterilerimiz talep ederse, onu kullanmamamız için bir sebep yok.” açıklamasında bulunmuştu.

MoneyGram ise şu ana kadar kriptoparalar ile ilgili resmî bir açıklamada bulunmadı.

4. Bitcoin; yeni ve inovatif mikroödeme tabanlı online iş modellerini besleyecek.

Mikroödemeler çoğunlukla, bir kaç kuruş kadar olan küçük hacimli ödemeler olarak bilinir. Bitcoin bu ödemelere olanak sağlayacak ve mikroödemeleri kullanan işletmelerin varlığı eskisinden daha olası olacak.

“İnternetin yayın dünyasını değiştirdiği gibi, Bitcoin’in mikroödemelerde yeni fırsatalar yaracağını göreceğiz.” 

Silbert, mikroödemelere olanak sağlayan işletmelerin Bitcoin ile besleneceğini düşünüyor.

Öne çıkarılan görsel, bloomberg.com
Kaynak, entrepreneur.com

Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x