Yükleniyor...

SegWit’in Desteğiyle Bitcoin İşlem Ücretleri Son Üç Yılın En Düşük Seviyesini Gördü

Bitcoin’in işlem ücretleri kısa süre önce düştü ve son üç yılın en düşük seviyesini gördü.

Bitcoin SegWit

Bitcoin’in işlem ücretleri kısa süre önce düştü ve son üç yılın en düşük seviyesini gördü. BitInfoCharts’a göre, öncü kripto para birimi ağındaki işlem ücreti sadece 0,029 dolar olarak kayda geçti. Kripto para birimi topluluk araştırmacısı Kevin Rooke, attığı tweet ile Bitcoin ağının Ekim 2015’ten bu yana işlem ücretlerinde böylesi düşük bir seviyeyi görmediğini hatırlattı. O dönem Bitcoin’ fiyatı 270 dolar seviyelerindeydi.

Ağdaki İşlemler Daha Verimli Bir Şekilde Gerçekleştiriliyor

Araştırmacının tweet’inde belirttiği gibi, ağ aslında üç yıl önce olduğundan daha az işlem gerçekleştirmiyor. Öyleki yüzde 75 daha fazla işlem gerçekleştiriyor, ancak bunu daha verimli bir şekilde yapıyor. Mevcut verilere göre BTC ağı, günde 200.000 ila 250.000 işlem arasında işlem görüyor, ancak Ağustos 2017’de tanıtılan Segregated Witness (SegWit) gibi teknolojik gelişmeler, büyüklükleri ayrı tutularak küçültüldüğü için daha fazla işlemin yapılmasına izin veriyor.

Bitcoin’in iki tabakalı ölçekleme çözümü olan Lightning Network (LN), 1ML verisinin toplam kapasitesinin 557 BTC’nin (2,26 milyon dolar) üzerinde olduğunu gösterdiğinden, ölçeklendirmeye yardımcı oluyor. Şu anda ağ 5.150’den fazla düğüme ve 18.500’den fazla açık ödeme kanalına sahip. LN işlemleri doğrudan Blockchain’de işlenmese de bu ikinci katman protokolü zincirde yapılan işlem sayısını azaltmaya yardımcı oluyor. İkinci katman ölçekleme çözümü piyasaya sürüldüğü zaman kullanıcı dostu değildi. Bu nedenle yavaş ve istikrarlı bir şekilde benimseniyor. Yeni, daha kullanıcı dostu çözümler üretildiğinden bazıları LN’nin gerçek potansiyele ulaşılacağına inanıyor. Yakın zamanda, geliştiricilerin kullanımı son derece kolay olduğu söylenen bir Lightning Network BTC cüzdanı oluşturdukları bildirildi.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x