Yükleniyor...

SegWit ile Bitcoin İşlem Hacmi Yüzde 90 Arttı

Bitcoin veri izleme sitesi p2sh.

Bitcoin SegWit

Bitcoin veri izleme sitesi p2sh.info’ya göre, Bitcoin (BTC) ağında gönderilen Bitcoin’in yüzde 90’ı kadar isteğe bağlı SegWit protokolü kullanılarak gönderiliyor. Bu günlerde gönderilen Bitcoin miktarı hariç olmak üzere toplamda ortalama yüzde 40 Bitcoin işleminin ortalama yüzde 40’ını SegWit kullanımı oluşturuyor. SegWit kullanımı son aylarda yüzde 50’nin üzerine çıkmış olmasına rağmen şu anda yüzde 45 seviyelerinde.

SegWit Kullanımı Her Geçen Gün Artıyor

Rakamlardaki eşitsizliği açıklamak son derece zor. SegWit’in benimsenmesi geçen yıl boyunca arttı ve en büyük kripto para borsalarının çoğu protokolü destekliyor. Her durumda SegWit’in 2018 yılı boyunca artan kullanımı sayesinde Bitcoin ağındaki işlem ücretleri büyük oranda düşmüş durumda. 2017 yılında Bitcoin Blockchain’inize Soft Fork ile eklenen SegWit, tüm çalışan Bitcoin düğümleri ve adresleriyle geriye dönük olarak uyumlu durumda. Bu nedenle kullanımı her geçen gün artıyor. Özellikle dev borsaların protokolü benimsemesi kullanım oranını önemli düzeyde artırıyor. Üstelik protokol sayesinde hem ölçeklendirme hem de güvenlik seviyesi artırıldı.

Bir Bitcoin bloğundaki imza verilerini kaldıran SegWit, 1 MB’lık bir blokta yaklaşık iki kat daha fazla işlem yapılmasına izin veriyor. Ayrıca, imzanın kötü niyetli olarak değiştirilebilme olasılığını ortadan kaldırarak bloğun satın alınabilirliğini ortadan kaldırıyor. SegWit’in kullanımı uzun süredir, özellikle de Bitcoin ve Bitcoin Cash (BCH) toplulukları arasında tercih ediliyor. SegWit tarafından getirilen yenilikler zincir dışı Lightning Network’ün kullanılmasını sağlıyor.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x