Yükleniyor...

Sernau: Google, Yapay Zeka Gelişiminde Geride Kaldı

Google’ın üst düzey yazılım mühendisi Luke Sernau, şirketin yapay zeka gelişiminin açık kaynak topluluğu tarafından tehdit altında olduğunu söyledi.

google

Google’ın üst düzey yazılım mühendisi Luke Sernau, şirketin yapay zeka gelişiminin açık kaynak topluluğu tarafından tehdit altında olduğunu söyledi.

Mühendis, açık kaynak teknolojisindeki bağımsız araştırmacıların yapay zeka teknolojisinde hızlı ve öngörülemeyen adımlar attığını iddia etti. Luke Sernau, Nisan ayı başlarında şirket içi bir sistemde belge yayınladı. Google çalışanları arasında kapsamlı bir şekilde paylaşılan belge, 4 Mayıs’ta danışmanlık firması SemiAnalysis tarafından paylaşılarak Silikon Vadisi’nde dolaşmaya başladı. 

Sernau: Açık Kaynak Toplulukları Google İçin Bir Tehdit Oluşturuyor

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Sernau’nun değerlendirmesine göre, Google’ın OpenAI ile rekabeti dikkatleri açık kaynak teknolojisindeki hızlı ilerlemeden başka bir yöne çekiyor. 

Sernau yayınladığı belgede, Google’ın OpenAI’nin ilerlemesini takip etmeye aşırı derecede odaklandığını yazdı. Sernau’ya göre her iki şirket de birbirlerinden daha iyi performans göstermek için mücadele ederken, açık kaynak teknolojisi sessizce ilerleyerek yapay zeka yarışında öne geçti. 

Geleceğe dönük teknolojilere yatırım yapmasıyla tanınan Google, mevcut yapay zeka destekli sohbet robotlarının geliştirilmesinde önemli bir rol oynadı. Ancak OpenAI, kendi görüntülerini, metinlerini ve videolarını oluşturabilen yazılımları içeren üretken yapay zeka alanında öncü olarak ortaya çıktı. 

Sernau, açık kaynak topluluklarının Google için gerçek bir tehdit oluşturduğunu, çünkü mühendislerin büyük teknoloji şirketlerindeki kaliteye rakip modelleri daha hızlı ve daha düşük maliyetle geliştirdiklerini savundu. 

Sernau’ya göre bu modeller, Google’ın kendi modellerinden daha özelleştirilebilir ve daha kullanışlı. Sernau ayrıca, açık kaynak topluluklarında ücretsiz olarak kullanılabilen yüksek kaliteli teknolojiler için müşterilerin ödeme yapmak istemeyebileceğinden endişe ediyor. 


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x