Yükleniyor...

Shiba Inu GameFi Projesini Duyurdu, SEC ve Forsage Olayı Ne? Chiliz Fiyatı Neden Yükseliyor?

Gündeme göz gezdirdiğimizde dikkatimizi çeken birkaç önemli başlıkla karşılaşıyoruz.

Gündeme göz gezdirdiğimizde dikkatimizi çeken birkaç önemli başlıkla karşılaşıyoruz. Bugün sizlerle birlikte SEC ve Forsage arasında yaşanan olayı, Shıba Inu’nun duyurduğu GameFi projesini konuşacağız ve son bir haftadır iyi bir yükseliş kaydeden Chiliz’in ne olduğuna kısaca değineceğiz. 

Shiba Yeni Projesini Duyurdu

Popüler meme token GameFi projesini duyurdu. Yeni proje ve markalarla değerini yükseltme çalışmalarına devam eden Shıba Inu’nun geliştiricileri son dönemlerde NFT ve metaverse gibi alanlarda adımlar atmaya başlamıştı. Ekip son olarak üzerinde çalıştıkları GameFi projesi Shıba Eternity’i duyurdu. Shiba Inu ekibi bu oyunu hayata geçirmek için oyun geliştirme şirketi PlaySide Studios ile birlikte çalışıyor. Geliştiriciler geçtiğimiz hafta resmi duyuru öncesinde Twitter üzerinden bir teaser yayınlamış ve merak uyandırmıştı. Bu paylaşımın ardından proje ile ilgili bazı detaylar duyurulmaya başlandı. Proje hakkında çok derin detaylar verilmese de oyunun bir kart oyunu olduğu yapılan paylaşımlar aracılığı ile anlaşılıyor. 

Son 7 günlük verilere baktığımızda %37,83 yükseliş kaydeden ve son 24 saat içerisinde %14 yükselen Chiliz projesi nedir sizlerle birlikte kısaca göz atacağız. 

Chiliz Nedir? 

Chiliz 2018 yılında Socios.com tarafından piyasaya sürülen ERC-20 ve Ethereum tabanlı bir tokendir. Blok zincir tabanlı bu token kullanıcılarının eğlence ve spor kuruluşları ile ve hatta sporcularla etkileşim kurmalarını ve onlardan para kazanmalarını sağlıyor. Bu sayede taraftar tokenların kullanımı ile birlikte kullanıcıların takım üzerinde alınan kararlarda söz hakkı olması amaçlanıyor. 

Chiliz Fiyatı Neden Yükseliyor?

Chiliz fiyatının neden yükseldiği konusuna bakacak olursak Socios’un Barca Studios’un 100 milyon euroluk kısmını satın almasını gösterebiliriz. Chiliz’in sahibi olduğu Socios, 1 Ağustos tarihinde resmi medium hesabından yaptığı açıklamada, Barcelona’nın yan kuruluşu olan Barca Studios’un %24,5’lik kısmını satın aldıklarını duyurdu. Açıklamalara göre bu satın alımın arkasında Barcelona’nın metaverse, NFT ve web3 girişimlerini hızlandırmak yatıyor. 

Forsage Ponzi Şeması mı?

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Forsage yetkililerini Ponzi şeması oluşturdukları iddiasıyla suçladı. SEC, milyonlarca yatırımcıdan 300 milyon dolardan fazla fon toplayan kripto piramidi ve Ponzi şeması olan Forsage’in kurulması ve tanıtılması ile ilgisi olan 11 kişiyi suçladı. Suçlanan isimler arasında şirketin dört kurucusuyla birlikte reklam faaliyetlerinde katkıda bulunan isimler de yer alıyor. Düzenleyicinin raporuna göre Eylül 2020’de Filipinler Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, Mart 2021’de ise Montana Menkul Kıymetler ve Sigorta Yetkilisi Forsage şirketini sahtekarlıkla suçladı ve faaliyetlerinin askıya alınmasını istedi fakat tüm bunlara rağmen şirket YouTube gibi çeşitli kanallar üzerinden reklam yapmayı sürdürdü. Konu ile ilgili açıklama yapan SEC’nin Kripto Varlıklar ve Siber Birimi Başkan Vekili Carolyn Welshhans:” Şikayette de belirtildiği üzere Forsage, yatırımcılara agresif bir biçimde pazarlanan sahte Ponzi şemasıdır” ifadelerini kullandı. 

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner