Yükleniyor...

Şilililer’in Yalnızca Yüzde 39’u Kripto Paraların Farkında!

Şili'de yapılan Finansal Bilgi Endeksinin sonuçları Şili Merkez Menkul Kıymetler Mevduatı (DCV) tarafından paylaşıldı.

Kripto Para Farkındalık

Şili’de yapılan Finansal Bilgi Endeksinin sonuçları Şili Merkez Menkul Kıymetler Mevduatı (DCV) tarafından paylaşıldı. Rapora göre, Şili vatandaşlarının sadece yüzde 39’u kripto paraların farkında.

DCV adına araştırmayı yapan danışmanlık şirketi Cadem, 15 bölgesel başkentte hem erkek hem de kadın olmak üzere yaklaşık bin vatandaşla görüştü. Ankette kripto para birimi bilinci hakkında bir bölüm yer alıyordu.

Araştırma sonuçlarına göre, Şilili erkekler kripto paralar özellikle de Bitcoin (BTC) hakkında daha çok şey biliyor. Yüzde 51’i daha önce kripto paraları duyduklarını söylüyor. Kadınlarda durum biraz daha düşük ve sadece yüzde 27’si kripto paraların varlığının farkında.

Genç Şilililer (18 ila 34 yaş arası), kripto para birimleri hakkında yaşlı insanlardan daha fazla bilgi sahibi olma eğiliminde. Ekonomik konuma ilişkin olarak, yüksek gelirli üst-orta sınıf merkezi olmayan para birimlerinin en çok farkında olan kesim -bunların yüzde 75’i kripto paraları bildiğini iddia ediyor-. Orta ve düşük gelirli üst ve alt sınıfın sırasıyla yüzde 58’i ve yüzde 36’sı kripto para birimlerinin farkında.

Genel eğilim bakımından Şililer finansal alanda önemli ölçüde düşük bir farkındalık derecesine sahip. Kripto para birimleri, bankalar, sigorta şirketleri ve Maliye Bakanlığı gibi terimlerle yan yana geldiklerinde vatandaşların büyük çoğunluğu onları listenin en sonuna koyuyor.

Coin Dance’ın BTC istatistik servislerine göre, Şili’de BTC alım-satım oranı oldukça düşük. Şili’de haftalık olarak satılan BTC miktarı 60 seviyelerinde.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner