Yükleniyor...

Singapur, Dijital Para Kullanımını Deneyecek

Singapur Para Otoritesi (MAS) ile DBS Bank, akıllı sözleşmeler aracılığıyla dijital para biriminin kullanımını deneyecek.

Singapur Dijital Para Kullanimini Deneyecek

Singapur Para Otoritesi (MAS) ile DBS Bank, akıllı sözleşmeler aracılığıyla dijital para biriminin kullanımını deneyecek.

Dünya genelinde dijital para birimlerinin entegrasyon süreci devam ediyor. Özellikle insanların kripto paralara olan yoğun ilgisi, ülkelerin sektöre girmesinde etkili oluyor. Bu ülkelerden biri olan Singapur, kripto paraların ve blockchain gelişmelerinin yakın takipçisi oldu. Singapur’da MAS tarafından yürütülen çalışmalar ile resmi para biriminin dijitalleştirilmesi amaçlanıyor. Bu çalışmanın öncülü Project Orchid‘in birinci aşaması tamamlandı.

Singapur, Dijital Para Birimine Odaklandı

Şehir devleti, Dijital Singapur dolarının potansiyel kullanımları üzerinde yoğunlaşıyor. MAS, Singapur dolarının geliştirilmesinde sorumluluk aldı.

Araştırma aşamasını tamamlayan MAS, devlet kurumları ve özel kurumlar ile ortaklaşa denemelere başladı. Bunlardan biri olan Devlet Kuponları, DBS Bank ile ortaklaşa yürütülecek. Banka, Açık Devlet Ürünleri Bölümü (OGP) ile birlikte hareket edecek. Rastgele seçtikleri kişilere yapılan ödemelerde dijital para kullanımını deneyecekler.

Ayrıca diğer deneylerde, Ticari Kuponlar, Devlet Ödemeleri, Öğrenim Hesaplarını Yönetme gibi kategoriler üzerinde de durulacak. Canlı pilot, altı tüccar ve 1.000 seçkin tüketici ile nispeten küçük çaplı hayata geçecek.

Yetkililere göre bu deneyler, nakit akışını artıracak ve zamandan tasarruf sağlayacak. Müşteriler kuponları kullanarak, perakende mağaza vitrinlerinin anlık ödemelerinden ve tahsilatlarından faydalanabilecek.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x