Yükleniyor...

Singapur, İlk Bitcoin ATM’sini Almak İçin İşe Koyuldu

Singapurlular, ellerinde bulunan dolarları, sanal para Bitcoin için yatırmaya oldukça istekliler.

Singapurlular, ellerinde bulunan dolarları, sanal para Bitcoin için yatırmaya oldukça istekliler. Gelecek ay, Singapur’un ilk Bitcoin ATM’si gelecek gibi gözüküyor.

Bitcoin alım-satımlarını kolaylaştıran Singapur menşeili Bitcoin Exchange şirketi, Lamassu’nun ürettiği Bitcoin ATMlerinden alacak. Şirket, Bitcoin ATM’sini yerleştirecek uygun yer arayışını sürdürüyor. Bitcoin Exchange yöneticisi Zann Kwan, Bitcoin ATM’sini sadece kriptopara birimine erişimi kolaylaştırmak için satın alacaklarını söyledi.

Şu anda Singapur’da Bitcoin almak isteyen müşteriler, deniz aşırı piyasalara para havalesi yapıp, işlemler için en az bir gün beklemek zorundalar. İşlem ücretleri de ek olarak alım-satımları zorlaştırıyor.

Bayan Kwan’a göre, “Bu hiç ucuz bir işlem değil ve Bitcoin’in yapısına aykırı.” diyerek, şu anda Singapur’da Bitcoin alımı yapmak isteyenlerin karşılaştığı deniz aşırı piyasalarda işlem yapma ve yüksek işlem ücretlerinin Bitcoin doğasına aykırı bir işlem olduğunu belirtiyor.

Kwan, “Bitcoin ATMleri Bitcoin alımlarını kolaylaştıracak ve bu işlemleri daha güvenli bir hale getirecek. Böylece tüm riskler ve ek ücretler ortadan kalkmış olacak.” diyor.

ATMlerden bankit parayı, Bitcoin’e dönüştürmek için kullanıcılar QR kodlarını, akıllı telefonlarına kolayca indirebilecekleri Bitcoin cüzdanlarından taratmalılar. Daha sonra fişi, Bitcoin ATM’sine vererek, Bitcoin alımı gerçekleştirebilecekler. Lamassu’nun sitesinde yer alan bilgiye göre, 5.000 dolar değerindeki bu Bitcoin ATMlerinden, 15 saniye içerisinde işlemler tamamlanmış olabiliyor.

Bu makineler, Singapur doları da dahil, 200 ülkenin para birimini de kabul etmekte. Bayan Kwan, talepe göre yıl sonuna kadar 4 adet Bitcoin ATM’sinin Singapur’da olacağını da bildirdi.

Kwan, “Bitcoin’e duyulan ilgi dünya çapında ve Singapur’da gün geçtikçe artmakta. Bitcoin kullanımı daha geniş alanlara yayıldıkça da, Bitcoin ATMlerine daha fazla talep gelecektir.” dedi. Ayrıca Kwan, Bitcoin’in geleceği ile ilgili pozitif olduğunu, hem yatırım aracı olarak hem de piyasadaki exchange için oldukça önemli bir enstrüman olduğunu belirtti.

Jalan Pinang’daki Cafe Artistry ve 3-D yazıcı şirketi Meka dahil en az sekiz şirket, şu anda ödeme olarak Bitcoin kabul ediyor. Öyle gözüküyor ki, Bitcoin ATMlerinin yönetimi için Singapur’da herhangi bir lisans ya da izin gerekmiyor.

The Monetary Authority of Singapore (MAS)’ın raporuna göre, “Bu gibi işler için bir düzenleme mevcut değil, fakat bu girişimlerde riskler tamamıyle iş sahiplerine aittir.”

Her ülkede Bitcoin ATMleri yayılmaya başladı ve ülkedeki girişimciler ATMleri ilk getiren kişi olmak için kıyasıya bir yarış içerisindeler.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x