Yükleniyor...

Solana, Ağ Yükseltmelerini İyileştirmeye Odaklandı

Solana (SOL) kurucu ortağı Anatoly Yakovenko, ağ güvenilirliğini ve çalışma süresini sağlamak amacıyla yazılım yükseltme sürecinde iyileştirmeler yapılacağını belirtti.

solana ag yukseltme iyilestirme

Solana (SOL) kurucu ortağı Anatoly Yakovenko, ağ güvenilirliğini ve çalışma süresini sağlamak amacıyla yazılım yükseltme sürecinde iyileştirmeler yapılacağını belirtti.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Merkeziyetsiz akıllı sözleşmeler platformu Solana, ağ kesintileriyle ve aktivite kayıplarıyla gündemden düşmüyor. 2022 yılında altıdan fazla ağ kesintisi yaşayan proje, geçtiğimiz günlerde de benzer bir problemle karşılaşmıştı. Topluluğun yoğun tepkisini çeken bu olaylar zincirinde geliştirici ekibin çözüm odaklı çabası sürüyor. Solana kurucu ortağı Anatoly Yakovenko, ağ yükseltmelerini iyileştirmeye yönelik planlarından bahsetti.

Solana Kurucu Ortağı, Ağ Yükseltmelerine Yönelik Planını Duyurdu

Solana (SOL) kurucu ortağı Anatoly Yakovenko, ağ kesintilerine ve ağ yükseltmelerine değindiği bir blog paylaşımı yaptı.

Solana kurucu ortağı Yakovenko, geçen hafta gerçekleşen 1.14 ağ güncellemesinin, istikrarın korunması ve düzenin sağlanması konusundaki endişeleri artırdığını söyledi.

Konuyla ilgili görüşlerini dile getiren Yakovenko, şunları söyledi;

Daha iyi bir merkeziyetsiz web’e doğru ilerlemek için hızlı, güvenilir ve ölçeklenebilir bir ağ sunmak en önemli öncelik olmaya devam ediyor. Hız ve ölçek iyileştirmelerine odaklanan geçen haftaki 1.14 ağ güncellemesiyle ilgili sorunlar, bu büyük güncellemeler sırasında istikrarı korumanın ne kadar zor olduğunu açıkça ortaya koydu.

Projenin kapsamlı çalışmalarına değinen planda, 1.14 sürümünden önce ortaya çıkan sorunlara değinildi. Bu sorunlar arasında, çekirdek mühendisler, diğer teknik sorunların yanı sıra geçersiz gaz ölçümü, işlemler için akış kontrolü eksikliği ve ücret piyasalarının eksikliği gibi ağın hızını ve kullanılabilirliğini etkileyen başlıklar yer aldı. Solana geliştirici ekibi, kullanıcı deneyimini iyileştirmek için bu sorunlara öncelik verildi.

Yakovenko, olan biteni anlamaya çalıştıklarını ve soruşturmaların sürdüğünü dile getirdi. Yakovenko, son sürümün ardından, çekirdek mühendisler, açıkları test etmek ve bulmak için ek harici geliştiriciler ve denetçiler üzerinde duracağını belirtti. Ayrıca kurucu ortak, ikinci bir doğrulayıcı istemci oluşturan Firedancer ekibi de dahil olmak üzere harici çekirdek mühendisleri desteklemeye devam edeceklerini belirtti. Bu sayede Solana geliştirici ekibi, yazılım sürümü sunum sürecini iyileştirmeyi planlıyor.

Ayrıca çekirdek mühendisler, düğümlerin en son onaylanan yuvayı otomatik olarak keşfetmesini ve eksik olması durumunda defteri birbirleriyle paylaşmasını sağlayarak yeniden başlatma sürecini iyileştirmeyi planlıyor.

Yakovenko, sorunların çözümü için aktif bir şekilde çalıştıklarını ve ağ yükseltmelerini iyileştirmeye odaklandıklarını aktardı.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x