Yükleniyor...

Solana’nın Yaratıcısı: “Tether (USDT), DeFi’ın Can Damarı”

Tether, USDT coin'ini Solana blok zinciri üzerinde başlattı.

solana nin yaraticisi tether usdt defi in can damari

Tether, USDT coin’ini Solana blok zinciri üzerinde başlattı. Solana geliştiricileri, blok zincirinin Ethereum’dan daha hızlı ve daha ucuz olduğunu iddia ediyor.
Tether CTO’su Paolo Ardoino, USDT’nin yakın gelecekte üç blok zinciriyle daha entegre olacağını söyledi.

Tether, USDT parasını geliştiricilerinin Ethereum’dan daha hızlı ve daha ucuz olduğunu iddia ettiği bir Layer-1 blok zinciri olan Solana’da başlattı.

Tether, Solana’nın kullanıcıların USDT’yi saniyede 50.000 işlemden (TPS) daha yüksek hızlarda, genellikle işlem başına 0,00001 dolardan daha düşük bir fiyata takas etmelerine yardımcı olabileceğini söyledi.

Karşılaştırıldığında, Ethereum’un mevcut kapasitesi saniyede yaklaşık 15 işlem ve mevcut ortalama ücret işlem başına yaklaşık 2,65 dolar.

Solana’nın Benimsenmesi

Solana, son zamanlarda büyük şirketler tarafından artan bir şekilde benimsendiğini gördü. Geçen ay kripto para borsası FTX, Solana’da Serum adlı merkeziyetsiz borsasını başlattı. O zamanlar FTX CEO’su Sam Bankman-Fried, Solana’yı “harika” olarak nitelendirdi ve “Ethereum’dan 10.000 kat daha hızlı ve 1.000.000 kat daha ucuz” olduğunu iddia etti.

Solana entegrasyonu ile Tether artık sekiz blok zinciri üzerinde çalışıyor: Algorand, Ethereum, EOS, Liquid Network, Omni, OMG Network ve Tron.

Solana’nın yaratıcısı ve Solana Vakfı’nın başkanı Anatoly Yakovenko, Tether entegrasyonunun “kesinlikle gerekli” olduğunu söyledi. Yakovenko, USDT’yi “DeFi’nin can damarı ve kripto para topluluğunun genel olarak önemli bir ayağı” olarak nitelendirdi.

Yakovenko, “Solana aslen Nasdaq hızında binlerce işlemi desteklemek için tasarlandı. Bugün, Tether’in desteğiyle Solana nihayet bu rüyayı gerçekleştirebilecek” dedi.

USDT, DeFi sektöründe en çok kullanılan stablecoin’lerden biridir. Kilitli toplam değere göre ilk üç DeFi protokolü -Uniswap, Aave ve Curve iken; 9 Eylül itibariyle 863 milyon dolar değerinde toplam USDT depozitolarına sahiptir.

Tether, daha fazla blok zinciri için destek eklemeyi planlıyor. Tether CTO’su Paolo Ardoino “Henüz isimleri açıklayamayız, çünkü durum tespiti henüz bitmedi. Ancak hedefimizde üç tane var.” dedi.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner