Yükleniyor...

Son Bitcoin (BTC) Çöküşünün Arkasındaki 3 Etmen

Bitcoin yarılanma olayının gerçekleşmesine sadece 30 saat kala, büyük bir fiyat düşüşü gördü.

BTC çöktü

Bitcoin yarılanma olayının gerçekleşmesine sadece 30 saat kala, büyük bir fiyat düşüşü gördü.

Son birkaç haftadır istikrarlı kazanımlar gören Bitcoin, madencilik ödülünün yarıya indirilmesi etkinliğinden sadece iki gün önce ciddi bir kayıp gördü.

Ay boyunca Bitcoin’den gelen harekete bakıldığında; token büyümesi oldukça açıktı. Ancak token, günlük hareketli ortalamasında düşüş gördü ve haberin yazımı itibariyle de 8.680 dolar seviyelerinden işlem görmektedir.

Uzmanlara göre çöküşün arkasındaki neden birkaç şeye işaret edebilir: Bitcoin’in 10.200 doların üzerine çıkmaya çalıştığı güçlü bir direniş bariyerine, balinaların nakit çıkışı olarak bir tasfiyesine ve tokenin yarılanma etkinliği yaklaştıkça görülen büyük piyasa oynaklığına.

Direnç Bariyeri

Bitcoin, 10.000 dolar ile 10.500 dolar arasında güçlü bir direniş alanı ile karşı karşıyadır ve token bariyerin üzerine çıkmak için mücadele etmektedir. Önde gelen kripto para birimi bir kez daha kısa süreli bir düşüş gördü ve düzeltmeyle birlikte aşağı yönlü harekete geçti. Bu ise tokeni arzı yarıya inmeden hemen önce bir kırılganlık uçurumuna bıraktı, bu da piyasanın yeniden önemli kazanımlar görmesine bir süre engel olabilir.

Bitcoin Tasfiyeleri

Bitcoin satışlarındaki son artış, piyasanın aşırı alım yapmasına neden olabilirdi. Piyasaya yatırımcı girdikçe, alım ve satımlar artar; bu da herhangi bir sert haberin kripto para birimi sahiplerini satışa gönderebileceği anlamına gelmektedir. Logan Han gibi kripto para analistleri, bunun muhtemelen yarılanmayı takip edecek büyük bir satışın başlangıcı olduğuna inanıyor.

Bitcoin Oynaklığı 

En iyi zamanlarında bile istikrarlı fiyatlara sahip olmayan Bitcoin, yarılanmaya giderken volatilite tehlikesi ile karşı karşıyadır. Bu durum hem kripto para birimi yatırımcılarını hem de diğer yatırımcıları Bitcoin’in fiyat hareketine yönlendirdi. Bunu takiben her iki yönde de daha belirgin hareketler görülebilir.