Yükleniyor...

Son Bitcoin (BTC) Rallisi Sahte Miydi?  Boğa Tuzağını Gösteren 3 Önemli İşaret

Bitcoin fiyatı 24 saat içinde yüzde 10 arttı, ancak üç faktör rallinin sahte olabileceğini gösteriyor.

Son Bitcoin BTC Rallisi Sahte Miydi Boğa Tuzağını Gösteren 3 Önemli İşaret

Bitcoin fiyatı 24 saat içinde yüzde 10 arttı, ancak üç faktör rallinin sahte olabileceğini gösteriyor. Bitcoin fiyatı 24 saatlik bir sürede %10’dan fazla artarak, hem spot hem de vadeli işlem borsalarında 7.020 dolardan 7.770 dolara kadar yükseldi. Ancak, BTC, yükselişin bir boğa tuzağı olduğuna dair üç işareti de gösteriyor.

Bitcoin (BTC) Ralli Öncesi Vadeli Finansman (Futures) Fon Oranı Negatif

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Binance Futures’ta, Bitcoin’in fonlama oranı, fiyattaki ani artıştan önce %-0.03’e kadar düştü. BitMEX ve Binance Futures gibi futures borsaları, hem long hem de short sözleşme sahipleri için piyasada denge sağlamak amacıyla fon adı verilen bir sistem kullanıyor. Piyasada daha fazla short sözleşme varsa, fonlama oranı negatif olur ve BTC’yi kısaltan trader’lar long sözleşme sahiplerine pozisyonlarının bir kısmını telafi etmek zorundadır.

Bitcoin fiyatı artmaya başladığında ve fonlama oranı 23 Nisan’da negatif kaldığında, satıcılar için olumsuz bir ortam oluşturdu.

Bu durum short sahiplerini kısa bir süre içinde artan alım talebine ek olarak pozisyonlarını kapatmaya veya ayarlamaya zorladı. Sonunda short’lar bir sıkmaya dönüştü ve sadece BitMEX’te 79 milyon dolarlık short pozisyonu tasfiye oldu.

Negatif fonlama oranı nedeniyle kısa bir sıkışma bekleniyordu, ancak rallinin momentumu hızla azaldı ve yukarı yönlü hareketin gücüne şüphe düşürdü.

Altcoin’ler Artış Yaşamıyor

Tipik olarak, genişletilmiş ve sürdürülebilir bir Bitcoin rallisinde, Ether (ETH) ve XRP gibi büyük alternatif kripto para birimleri BTC ile birlikte artma eğilimindedir ve zaman zaman ön plana çıkar. Ether fiyatı yaklaşık yüzde yedi oranında arttı ve BTC’ye göre düşük performans gösterdi.

Bir Bitcoin yükseliş trendi altında altcoin piyasasında yüksek volatilite eksikliği, kripto para piyasasında kısa vadede ek risk almak isteyen çok fazla alıcı olmadığını göstermektedir.

BTC Kendisini Çok Yıllı Bir Direniş Bölgesinde Buluyor

Bitcoin fiyatındaki ani artış, 2018’in başından beri direnç seviyesi olarak hareket eden bir seviye olan 7.770 dolarda durdu. 7.700 ila 8.300 dolar aralığı, 2018 yılının Ocak ayından bu yana 10.500 ila 11.000 dolar aralığından sonra en ağır direnç alanlarından birini oluşturuyor.

7.900 dolar ve 8.000 dolar tarihsel olarak önemli basit hareketli ortalama (SMA) direnç seviyeleri olduğundan, BTC’nin yarılanma etkinliğinin ardından dik bir düşüş trendine neden olabilecek herhangi bir ret olmadan her iki seviyeyi bir kerede kırması son derece imkansız gözüküyor.