Yükleniyor...

Son Dakika: Altın ve Dolar Alımında Vergi Düşürüldü!

30 Eylül 2020 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararı uyarınca; altın, dolar ve euro alımında uygulanan yüzde 1’lik verginin binde 2’ye çekilmesine karar verdi.

30 Eylül 2020 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararı uyarınca; altın, dolar ve euro alımında uygulanan yüzde 1’lik verginin binde 2’ye çekilmesine karar verdi. Bu karar piyasalarda şaşkınlıkla karşılanırken, yorumları da beraberinde getirdi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Bugün yayımlanan Resmi Gazete’de görüleceği üzere; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de bazı işlemlerde vergi oranlarının düşürüldüğü görüldü.

Vergide Yeniden Düşüş 

Bilindiği üzere daha önce; döviz ve bankadan altın alımında BSMV, 24 Mayıs 2020 tarihinde binde 2’den yüzde 1’e çıkarılmıştı.

Dün bu oran tekrar binde 2’ye düşürüldü. Piyasalarda dövizin sistem dışına çıkmasına ve fiziki altına talebin artmasına neden olan bu karardan dönüldüğü yazıldı.

Nasıl Etkileyecek? 

Örnek verecek olursak; önceden bankadan 1000 dolar alırken ödenen 10 dolarlık vergi, şu anda 2 dolara geriledi. Aynı şekilde 1000 liralık altın alımına ödenen 10 liralık vergi de 2 lira olarak uygulanacak.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x