Yükleniyor...

Son Dakika! Avrupa 2023 Şubat Faiz Kararını Açıklandı

Avrupa Merkez Bankası (ECB), Şubat 2023 faiz kararının 50 baz puan artış yönünde olduğunu açıkladı.

Avrupa Merkez Bankasi Subat 2023 Faiz

Avrupa Merkez Bankası (ECB), Şubat 2023 faiz kararının 50 baz puan artış yönünde olduğunu açıkladı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

ABD’nin faiz kararını açıklaması, küresel ekonomiyi rahatlatan bir hamle oldu. ABD’nin enflasyonun yavaşladığını düşünmesi neticesinde, faiz kararını daha hafif vermesi dikkat çekti. Resesyon endişelerinin olduğu piyasalarda, faiz artışlarının yavaşlamaya başlaması ve enflasyon oranlarının düşüşe geçmesi bekleniliyor. Bu kapsamda ECB, Şubat 2023 faiz kararında 50 baz puan artış yapıldığına yönelik açıklamada bulundu.

Avrupa Merkez Bankası (ECB), Şubat 2023 Faiz Kararını Açıkladı

Resesyon endişelerinin yatışmaya başladığı ve ABD’nin daha yumuşak bir faiz hamlesi yapmasının ardından, Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) hamlesi de merak konusu oldu.

Avrupa Merkez Bankası, beklentilerin 50 baz puan artışı yönünde olmasının ışığında, Şubat 2023 faizinde 50 baz puan artış yapıldığını açıkladı. Bu artışla birlikte, ECB’nin faiz oranı yüzde 3’e yükselmiş oldu.

ECB, faiz kararının ardından şu açıklamalarda bulundu;

Yönetim Kurulu, faiz oranlarını istikrarlı bir hızda önemli ölçüde yükseltme ve enflasyonun %2 orta vadeli hedefine zamanında geri dönmesini sağlamak için yeterince kısıtlayıcı seviyelerde tutma yolunda devam edecektir. Buna göre, Yönetim Kurulu bugün üç temel ECB faiz faizini 50 baz puan artırmaya karar verdi ve bunları daha da yükseltmeyi bekliyor. Altta yatan enflasyon baskıları göz önüne alındığında, Yönetim Kurulu Mart ayında yapılacak bir sonraki para politikası toplantısında faiz oranlarını 50 baz puan daha artırmayı planlıyor ve ardından para politikasının sonraki yolunu değerlendirecek. Faiz oranlarını kısıtlayıcı seviyelerde tutmak, zaman içinde talebi azaltarak enflasyonu azaltacak ve ayrıca enflasyon beklentilerinde sürekli yukarı yönlü kayma riskine karşı koruma sağlayacaktır. Her halükarda, Yönetim Kurulu’nun gelecekteki politika oranı kararları veriye bağlı olmaya devam edecek ve toplantı bazında bir yaklaşım izleyecektir.

ECB Başkanı, bugün 16:45’te başlayan bir basın toplantısında alınan kararların altında yatan nedenlere değinecek.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x