Yükleniyor...

Son Dakika! TCMB Mayıs 2023 Faiz Kararını Açıkladı!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), yatırımcıların merakla beklediği mayıs faiz oranını sabit tuttu.

TCMB faiz

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), yatırımcıların merakla beklediği mayıs faiz oranını sabit tuttu.

Son iki aydır politika faiz oranını sabit tutan TCMB, mayıs ayına yönelik beklenen kararını açıkladı. Son dönemlerde gelen açıklamalar ve küresel piyasalardaki hareketlilik ışığında, mayıs faiz kararının yüzde 8,5 seviyesinde sabit tutulacağı beklentileri oluşturmuştu. Beklentiler dahilinde hareket eden TCMB, politika faiz oranını yüzde 8,5 seviyesinde sabit tuttu.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

TCMB, daha önceki aylarda da politika faizini yüze 8,5 oranında tutmuştu. TCMB, 50 baz puanlık son faiz düşüşünü şubat ayında gerçekleştirdi.

TCMB, Mayıs 2023 Politika Faizini Sabit Bıraktı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), mayıs ayına yönelik politika faiz kararını açıkladı. TCMB, faiz oranını yüzde 8,5 seviyesinde sabit tuttu.

TCMB’nin Para Politikası Kurulu (PPK), Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu başkanlığında bir toplantı gerçekleştirdi. Bu toplantıdan sonra çıkan karar, mayıs ayı politika faizinin sabit bırakılması yönünde oldu.

Konuyla ilgili basın bülteni yayımlayan TCMB, şunları söyledi;

TCMB, fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda enflasyonda kalıcı düşüşe işaret eden güçlü göstergeler oluşana ve orta vadeli yüzde 5 hedefine ulaşıncaya kadar elindeki tüm araçları kararlılıkla kullanmaya devam edecektir. TCMB, fiyat istikrarının kalıcı ve sürdürülebilir bir şekilde kurumsallaşması için Liralaşma Stratejisi’ni tüm unsurlarıyla uygulayacaktır. Fiyatlar genel düzeyinde sağlanacak istikrar, ülke risk primlerindeki düşüş, ters para ikamesinin ve döviz rezervlerindeki artış eğiliminin sürmesi ve finansman maliyetlerinin kalıcı olarak gerilemesi yoluyla makroekonomik istikrarı ve finansal istikrarı olumlu etkileyecektir. Böylelikle, yatırım, üretim ve istihdam artışının sağlıklı ve sürdürülebilir bir şekilde devamı için uygun zemin oluşacaktır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x