Yükleniyor...

Son Dakika! TCMB Yılın İlk Faiz Kararını Açıkladı!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), yılın ilk faiz kararı olan Ocak 2023 politika faiz oranını yüzde 9 olarak sabit tuttu.

Son Dakika TCMB Yilin Ilk Faiz Kararini Acikladi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), yılın ilk faiz kararı olan Ocak 2023 politika faiz oranını yüzde 9 olarak sabit tuttu.

22 Aralık 2022 tarihinde politika faiz oranına yönelik karar veren TCMB, beklenildiği üzere yüzde 9 oranında sabit tutmuştu. TCMB, Ocak ayına yönelik politika faiz oranını da yüzde 9 seviyesinde sabit tuttu.

TCMB, Ocak Ayı Politika Faizini Sabit Tuttu

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 2023 yılının Ocak ayı faiz kararını yüzde 9 olarak açıkladı. Para Politikası Kurulu (PPK), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 9 düzeyinde sabit tutulmasına karar verdi.

Basın duyurusunda bulunan TCMB, “TCMB, fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda enflasyonda kalıcı düşüşe işaret eden güçlü göstergeler oluşana ve orta vadeli yüzde 5 hedefine ulaşıncaya kadar elindeki tüm araçları kararlılıkla kullanmaya devam edecektir.” şeklinde bir açıklamada bulundu.

TCMB, 2022 yılının ilk üç çeyreğinde güçlü bir büyüme gerçekleştiğini dile getirdi. Merkez Bankası, yılın son çeyreğine dair göstergeler ise zayıflayan dış talebin etkisiyle büyümedeki yavaşlama eğiliminin iç talepteki görece güçlü seyir ile telafi edildiğini açıkladı.

Basın bülteninde yer alan bazı önemli detaylar şu şekilde;

Kurul, 2023 Yılı Para Politikası ve Liralaşma metninde belirttiği üzere, parasal aktarım mekanizmasının etkinliğini destekleyecek araçlarını kararlılıkla kullanmaya devam edecek ve fonlama kanalları başta olmak üzere tüm politika araç setini liralaşma hedefleriyle uyumlu hale getirecektir. 

 Son olarak enflasyon ve faiz kararına yönelik açıklamada bulunan TCMB, şunları söyledi;

Sürdürülebilir fiyat istikrarı ve finansal istikrarın güçlendirilmesi için uygulanan bütüncül politikaların desteğiyle enflasyonun seviyesinde ve eğiliminde iyileşmeler görülmeye başlanmıştır. Azalan dış talebin toplam talep koşulları ve üretim üzerindeki etkileri yakından izlenmektedir. Küresel büyümeye yönelik belirsizliklerin ve jeopolitik risklerin daha da arttığı bir dönemde sanayi üretiminde yakalanan ivmenin ve istihdamdaki artış trendinin sürdürülmesi ile arz ve yatırım kapasitesindeki yapısal kazanımların sürekliliği açısından finansal koşulların destekleyici olması kritik önem arz etmektedir. Bu çerçevede Kurul, politika faizinin sabit tutulmasına karar vermiştir. 

Ayrıca, Para Politikası Kurulu Toplantı Özeti’nin beş iş günü içinde yayımlanacağı belirtildi.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x