Anasayfa Bitcoin Haberleri Sorunlu Ekonomilerde Bitcoin Ticaret Hacmi Artmaya Devam Ediyor

Sorunlu Ekonomilerde Bitcoin Ticaret Hacmi Artmaya Devam Ediyor

ABONE OL:google-news

Bitcoin’in küresel ekonominin kötüleşmesine karşı güvenli liman olarak görüleceği düşüncesi uzun süredir tartışılmaya devam ediyor. Bununla birlikte, kripto para biriminin ticaret hacmi Venezuela ve Hong Kong gibi ekonomileri baskı altında olan ülkelerde giderek artıyor.

Ekonomisinde sorunlar olan bazı ülkelerin vatandaşları zorlama tasarruflardan korkuyor ve hiper enflasyon ve diğer jeopolitik nedenlerle itibari para birimleri hızla değer kaybediyor. Venezuela’daki huzursuzluk, Arjantin’deki ekonomik sıkıntılar ve Hong Kong’daki hükümet karşıtı protestolar vatandaşların alternatif değer depoları aradığını gösteriyor.

Eşler arası Bitcoin ticaret platformu LocalBitcoins’in verilerine göre, ticaret hacimlerindeki artış en çok sorunlu ekonomiyle karşı karşıya olan ülkelerde yaygın. 2019 ile 2018’i karşılaştıran verilerde ekonomilerin acı çektiği ülkelerde Bitcoin ticaret hacminin arttığını görülüyor.

2019 yılı itibariyle Venezuela’nın karşı karşıya kaldığı sorunlar, Nicolas Maduro’nun sosyalist rejiminin neden olduğu sivil huzursuzluk ve darbe girişiminin ardından yerel para birimi Bolivar’ın değeri düştükçe düştü. Paralarının değerini korumaya çalışan Venezuelalılar Bitcoin‘e yöneldiler. Venezuela cumhurbaşkanı, petrole endeksli stablecoin Petro ile önlem almak istese de girişiminde başarılı olduğunu söylemek zor.

2019 boyunca, Venezuela’dan LocalBitcoins’de işlem gören Kolombiya ve Peru sırasıyla 134.2 milyon dolar ve 45.5 milyon dolar ile ikinci ve üçüncü sırada yer aldı. Diğer kilit ülkeler arasında İran’ın yanı sıra hükümet karşıtı protestolar nedeniyle Hong Kong yer alıyor.

Ekonomisi sorunlu ülkelerde dikkat çeken bir başka eğilim, ticaret hacminin 2018’den 2019’a nasıl yükseldiği. Venezuela için bir önceki yıla kıyasla 2019’daki ticaret hacmindeki artış yüzde 33 oldu. 2019’da LocalBitcoins hacminde en büyük artışı gören ülke neredeyse yüzde 70 ile Mısır oldu. Hong Kong ve İran’ın 2019’daki ticaret hacmindeki artış 2018’den düşük kaldı.

En güncel gelişmeleri Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Coinkolik E-Posta Bültenine Abone Olun!

Gizliliğinize saygı duyuyoruz.
Ömer Ergin
Ömer Erginhttps://www.coinkolik.com
Coinkolik.com Yayın Koordinatörü olan Ömer Ergin, 1993 yılında Konya'da doğmuştur. KTO Karatay Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği mezunu olan Ömer, Blockchain teknolojisi üzerine araştırmalar yapmakta, paranın geleceği (kripto paralar) hakkında konuşmayı ve yazmayı sevmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bizi Takip Edin

966BeğenenlerBeğen
723TakipçilerTakip Et
24,601TakipçilerTakip Et
879AbonelerAbone

Öne Çıkan Başlıklar